Dünyadan

Petrol fiyatları yükseliyor

benzin_petrol


İsrail’in Gazze’ye kara harekatı başlatması üzerine ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasının sonrasında, Brent petrolün varil fiyatı son bir haftanın en tepesi 108,59 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları, dün İsrail’in Gazze’ye kara harekatı başlatması ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından hızlı yükseldi. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, 15 Temmuz’da 104,38 dolara kadar gerilemesinin ardından başlayan yükselişini bugün de devam ettirdi. Dün güne 107,06 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, İsrail’in Gazze’ye kara harekatı başlatması ve Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimin tekrardan tırmanmasının sonrasında, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 107,8 doları yükselerek 108,49 doları görmüş durumda. Bugün de güne artışla başlayan Brent petrolün varil fiyatı, şu dakikalarda 108,28 dolardan seviyesinden işlem görmekte.

Analistler, Brent petrolün varil fiyatının bir süredir arz yönlü gelişmelere bağımlı hareket ettiğini belirterek, jeopolitik gerilimlerin petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesini desteklediğini kaydediyor. Irak’taki olayların ardından, Ukrayna ile Rusya ve İsrail ile Filistin arasında devam eden gerilimin fiyatları daha da artırabileceğini ifade eden analistler, 108,5 dolar direncinin üzerinde kalıcı olunması durumunda tekrardan 110 dolar rakamlarının gündeme gelebileceğini sözlerine eklendi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar