Gündem

Para tekrardan rota değişti

bugday

Son zamanlarda geçtiğimiz iki yıl içinde sönük bir dönem geçiren emtia, jeopolitik riskler ve yatırımcının portföyünü çeşitlendirme çabalarıyla tekrardan gözde oldu.

Geçtiğimiz yılın son aylarında emtia piyasalarında patlamaların artık arkada kaldığı, hatta emtia piyasalarının ölmek üzere olduğu yorumları yapılmakta idi. Ancak emtia şaşırtıcı bir şekilde bu yıl tahvil ve hisse senedi piyasalarını arkasında bırakarak en iyi getiri sağlayan varlık sınıfı olarak gerçekleşti. Yatırımcı tarafından dikkatle takip edilen ve 17 üründe vadeli işlemlerin izlendiği GreenHaven Continuous Commodity Index Fund ETF bu yıl yüzde 12 artış kaydederken, CRB Emtia endeksindeki çıkış yüzde 10’a yaklaştı. Aynı dönem içinde S&P 500 endeksi yüzde 2, Barclays ABD Tahvil Endeksi yüzde 3 prim yapmış durumda. Reuters’da yer alan bir verilerine göre, jeopolitik sorunların yaşanmış olduğu ortamda portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcının iyi bir performans gösteren emtiaya yönelmesiyle bu yıl para tekrardan ham madde piyasalarına akmaya başlamış durumda.

Böylelikle son iki yıldır sönük bir dönem geçiren emtia tekrardan gözde yatırım araçları arasına katılım gerçekleşti. Uluslararası piyasalardaki yatırım araçlarına bakıldığında yılbaşından 7 Mayıs’a kadarki zamanda yani dönemde en büyük getiriyi 10 yıllık İtalyan tahvilleri gerçekleştirirken, ikinci sırada CRB emtia endeksi yer almış durumda. Thomson Reuters Çevre Euro Bölgesi Ülkeleri Endeksi üçüncü sırada yer alırken bu durumda, altın ve gelişmekte olan ülkelerin dolar cinsinden tahvilleri takip etmiş durumda. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsa endeksleri, dolar endeksi getiri listesinin altında yer gösterdi. Emtia ürünleri yatırımcılarına altından, 10 yıllık Almanya ve ABD Hazine tahvillerinden, ML Global şirket tahvillerinden, S&P 500 Kompozit endeksinden  buraya kadar, Brent patrolden ve Şangay Borsası’nda işlem gören A hisselerinden daha büyük getiri gösterdiler.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar