Para piyasası

Özel sektör borçları tavan yaptı

Nisan ay sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağlamış olduğu uzun vadeli kredi borcu, 2013 yıl sonuna göre 6,3 milyar ABD doları yükselerek 162,6 milyar ABD doları olmuş durumda.

Nisan ayı sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağlamış olduğu kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2013 yıl sonuna göre 386 milyon ABD doları yükselerek 40,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiş durumda.

Alacaklıya göre dağılım inceleme yapıldığında, Nisan sonundan sonra tahvil hariç toplam kredi borcunun % 88,9’unu oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonlarına göre 4,5 milyar ABD doları arttığı; % 11,1’ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 18 milyon ABD doları azaldığı gözlemlendiği görülmektedir.

Finansal olmayan kuruluşların yani kurumların, 2014 yılı Nisan sonu itibarıyla Türkiye’de yerleşik bankaların yurtdışı şube ve iştiraklerinden sağlamaya çalışmış oldukları kredi stoku 2013 yıl sonuna göre 526 milyon ABD doları yükselerek 21,1 milyar ABD doları; yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler ise 1,4 milyar ABD doları yükselerek 36,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

ozel sektor borc

Borçlulara göre dağılım inceleme yapıldığında ise, bir önceki yıl sonlarına doğru göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının tamamı ortalama olarak 2,0 milyar ABD doları, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1,4 milyar ABD doları arttığı gözlemleniyor. Aynı zaman zarfı içinde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 313 milyon ABD doları arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 487 milyon ABD doları artışla 2,0 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,2 milyar ABD doları yükselirken, tahvil stokunun ise 3,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği incelenmiştir.

 

borc2


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Başbakanımız: ”Bu projeyi özel sektör kaynakları ile inşa ediyoruz. Kamuya da kira yoluyla kaynak kazandırmış olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar