Dünyadan

Negatif faiz tehlikeli mi

avrupa_merkez_bankasi


ECB, negatif faiz uygulamakta olan ilk büyük merkez bankası olmuş durumda. Ancak bazı uzmanlar negatif faizin reel ekonomiye fazla katkısı olmadığını düşünmekteler.

Avrupa Merkez Bankası deflasyonla mücadele etmek ve büyümeyi desteklemek maksadıyla mevduat faizini sıfırın altına çekmiş durumda. Bu kararla negatif faiz uygulayan ilk büyük merkez bankası olan kurumu ECB, 400 milyar euroluk fonlama operasyonu da başlatacak bu durumda.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun mayıs ayında yüzde 2 hedefinin çok altında kalmasına rağmen devam ettiğine işaret eden verinin sonrasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikasını genişletmek üzere işlemlere başladı. Gösterge faizi düşüren ve mevduat faizini de negatif bölgeye düşüren banka, fonlama imkanlarının genişletilmesi konusunda da karar almış durumda. Karar, euroyu sert bir şekilde aşağı çekerken, borsalar tarafından olumlu beklentiler içerdi.

Banka politika faizini 10 baz puan ile beklenenden az azaltarak yüzde 0.25’ten yüzde 0.15’e düşürdü. ECB, Euro Bölgesi’nde deflasyon riskiyle mücadele etmek maksadıyla mevduat faizini de bulunduğu sıfır seviyesinin altına çekmiş durumda. Banka mevduata uygulanan faizi beklendiği gibi 10 baz puan azaltarak eksi 0.10’a düşürdü. ECB ayrıca borç verme faizini de bulunduğu yüzde 0.75 seviyesinden yüzde 0.40’a azalttı. ECB son olarak 7 Kasım’daki toplantısında politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 0.50’den yüzde 0.25 seviyesine çekmişti.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar