Gündem

Morgan Stanley den uyarı

morgan_stanley

Türkiye’de dün açıklanan enflasyon oranlarına yönelik bir değerlendirme analizi yayınlayan Morgan Stanley, enflasyonda ortaya konan resmin iyi olmadığını ve giderek kötü gittiğini, çekirdek enflasyonun hala yükseklerde devam ettiğini ve cesaret verici olmadığını açıkladı.

Enflasyon rakamlarındaki tek olumlu  ve iyi giden gelişmenin enflasyonun Mayıs ayında yüzdesel olarak 9,8 ile tepe yaptığının ve Haziran’da yüzde 9,2’ye düşmesi ve görülmesi olduğunu ifade eden Morgan Stanley, TCMB’nin yüzdesel olarak yine 5 enflasyon hedefinin yakalanmasının çok uzun süreceğine inandıklarını açıklamasında bulundu.

 

Yıl sonu için enflasyon tahminlerinin ve beklentilerinin yüzde 8,5 olduğunu ve piyasa beklentilerinin üzerindeki bu tahmine ve beklentilere karşı olarak bağlı kalmaya devam ettiklerine işaret etmekte olan Morgan Stanley, Temmuz ve Ağustos’ta enflasyon rakamlarının hafif aşağı yönlü bir şekilde piyasaları şaşırtması halinde enflasyonun yüzde 9’un altına gelmesinin beklenebileceğini ve beklentinin altını çizdi.

TCMB’nin enflasyon görünümüne yönelik risklerin düşük olduğu değerlendirmesinin kendilerini tam olarak ikna etmediğini de ifade eden Morgan Stanley, TCMB’nin ‘bağışıklık sistemini’ güçlü tutmak için cari faiz seviyesine devam ettirmesi gerektiğini inandıklarını vurguladı. Ancak Morgan Stanley, TCMB’nin para politikasını daha fazla gevşetme yönünde hareket edeceği konusunda az çok ikna olmuş durumda olduklarını da sözlerine ekledi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar