Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor

 

Murat Çetinkaya başkanlığında ilk kez toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz koridorunun üst bandında yer alan 50 baz puan indirim bekleniyor.

 

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yeni başkan olarak Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk toplantını bugün gerçekleşmiş olacak.
Enflasyondaki düşüşün yanı sıra gelişmekte olan piyasalar lehine seyreden global koşullar beraberinde ise Merkez Bankası’nın Mart’ta başladığı faiz indirimlerine devam etmesi için uygun ortam sunarken, faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim beklentiler arasında yer alıyor

PİYASALARDA SON RAKAMLAR
Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 17 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, üç katılımcı 25 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim bekliyor.
Öte yandan ankete katılan 20 kurum politika faizi ve koridorun alt bandında bir değişiklik beklemezken, sadece bir kurum her iki faiz oranında 25’er baz puanlık indirim öngörüyor.
Mevcut ortamda TCMB’nin 50 baz puanlık indiriminin piyasalarca normal karşılanacağı, 75 baz puan veya üzerinde bir oranda yapılacak indirimin ise para politikasının önümüzdeki dönem seyrine ilişkin algıyı bozabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası başkanlığına yeni atanan ve görevi 19 Nisan’da devralan Murat Çetinkaya, 20 Nisan’da kararları açıklanacak olan Para Politikası Kurulu’na ilk kez başkanlık edecek. Çetinkaya’nın hükümet kanadından gelen radikal faiz indirimi çağrılarına önümüzdeki dönemde ne şekilde cevap vereceği piyasalarca yakından izleniyor.
Yeni TCMB başkanının belirlenmesi ve kurum içinden bir ismin seçilmesi politikaların devamlılığı açısından piyasalarda bir rahatlama sağlasa da Çetinkaya’nın para politikası konusundaki görüşlerinin piyasalar tarafından çok bilinmemesi bir belirsizlik olarak görülüyor.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar