Gündem

Memura zam yok

faruk_celik

Memur-Sen’in hükümetle yapmış olduğu zam anlaşması memura pahalıya maloldu. Yapılan hesaplamalara göre Memur-Sen, 123 liralık seyyanen zam almak yerine, hükümetin önerdiği yüzdesel olarak 3+3 zam ve enflasyon farkını dahi kabul etmiş olsa idi memur daha kârlı çıkmış olacaktı. Memur, ilk kez bu yıl Temmuzda zam alamadığı gibi maaşına enflasyon farkı da yansımamış olacak.

Her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam almış olan memurlar, ilk defa bu yıl ikinci zammı alamamış olacaklar. Memur-Sen ‘3+3+enflasyon farkı’ önerisi yerine 123 lira seyyanen zammı kabul etmişti bu durumda. Her yıl, verilen zammın enflasyonun altında kalması halinde memur, enflasyon farkını alınmakta idi. Ancak Memur-Sen bu haktan feragat etti. 5 aylık dönemde enflasyon beklenenden yüksek çıktı ancak toplu sözleşme şartları gereği çalışanlar bundan yararlanamayacak bu durumda.

Her sene ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere zam alan memurlar, ilk defa bu yıl temmuz ayında zam almayacakalar. Kamu çalışanları, ocak ayında aldıkları 123 lira seyyanen zam ile yetinmiş olacaklar. Bu yıl enflasyon farkı da alamayacak olan memurun kaybı büyüyor. 5 aylık dönemde enflasyonun yüzde 5,38 olması, memuru enflasyona ezdirdi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar