Gündem

Memur maaşı eriyor

 

Memur maaşı eriyor

 

 

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yayınlamış olduğu ve beraberinde yer alan ekonomik veriler, memur maaşının yıllar içerisinde nasıl eridiğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Yayınlanan ekonomik veriler, kamu çalışanlarının maaşlarının son 13 yılda, çeyrek altın karşısında tutunamadığını ortaya çıkarmış oldu.

 

2002 yılı itibari ile ortalama memur maaşı ile 22,1 çeyrek altın alınabilirken beraberinde yer alan 2015 yılında bu rakam 14,6’ya gerileme gösterdi. Ortalama memur maaşı çeyrek altın karşısında yüzde oranı ile 33,9 değer kaybetmiş oldu. En düşük maaş alan bir memur 2002’de maaşı ile 14,9 adet çeyrek altın alabiliyordu; 2015’de aynı memur, maaşı ile ancak 10,9 çeyrek altın alabildi. En düşük memur maaşının çeyrek altın karşısındaki kaybı ise aylık yüzde 26,8 oldu. Memurlar geçtiğimiz yıl 2014 yılına göre yaklaşık yarım çeyrek altın daha kaybetmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl bile, memur maaşının çeyrek altın fiyatları karşısında yüzdesel oranda ise 3,5 değer kaybettiği görüldü. Ortalama memur maaşı 2002 ile 2015 yılları arasında çeyrek altın fiyatları karşısında yüzde 32,6; en düşük dereceli memur maaşı ise, yüzde oranı ile 26,8 oranında değer kaybetmiş oldu.

 

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar