Gündem

Kriz Turkiye ye vuracak mı

rusya,
rusya,

Yetkililer ve saha temsilcileri, Rusya’nın yapımını planladığı Güney Akım hattından üçüncü nükleer santrale, Mavi Akım’ın kapasitesinin artırılmasından doğalgazda fiyat revizyonuna kadar birçok konunun taraflar arasında ele alınmasının beklendiğini belirtti. Türkiye’nin petrol ve doğalgazda en büyük tedarikçilerinden olan Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev’in Pazartesi günü gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde Enerji Bakanı Taner Yıldız ile bir araya gelmesi ve mühim konularda görüşmeler yapılmasının planlandığı belirtiliyor. Yıldız bugün AKP Genel Merkezi’ne girişte yaptığı açıklamada, Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Akım Gaz Hattı projesinin Türkiye kara parçasından geçme talebi olursa bunu değerlendireceklerini söyledi.

Türkiye, söz konusu boru hattının yapımını gündeme getiren Güney Akım için kendi ekonomik münhasır alanından geçmesine yönelik Rusya’ya izni vermişti. Bir enerji analistinin verdiği bilgiye göre, Güney Akım’ın direkt Karadeniz’in altından geçerek Bulgaristan’a gitmesi yerine Trakya’dan Türkiye’nin kara parçasına çıkmasının görüşüldüğü ve böylece Rusya’nın doğrudan bir Avrupa Birliği ülkesine boru hattını bağlamaktan kaçınabileceğini belirtti. Analist, Rusya böylece Türkiye’de tüketimin en çok olduğu Marmara Bölgesi’ni de doğrudan olarak bir hatla besleyebilecek. Aslında daha evvela Rusya Mavi Akım II’yi yapmak istiyordu. Rusların ne istediği biraz masada müzakereler sırasında ortaya çıkabilir dedi. Konuya yakın kaynaklar, Mavi Akım II hattının yapılmasının da önümüzdeki dönemde ele alınabileceğini kaydettiler.

UKRAYNA SORUNU

Enerji yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım özerk sahasını ilhak etmesinin ardından ortaya çıkan krizin Türkiye için de bir risk oluşturduğunu ve Türkiye’nin yekün gaz tedarikinin yüzde 12.5’inin Ukrayna’dan da geçen Batı Hattı’ndan geldiğini belirterek, Türkiye’nin gaz talebinin karşılanmasından sorun yaşanmaması için alınabilecek tedbirlerin gündeme geleceğini bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde AB liderlerine name göndererek Ukrayna krizi itibariyle Batı Hattından gaz arzında sıkıntılar yaşanabileceğini bildirmişti. Üst düzey bir yetkili, Batı Hattı’nda akışta sorun olursa neler yapılabileceği Rusya ile ele alınacak dedi.

MAVİ AKIM’DA KAPASİTE ARTIŞI

Üst düzey bir enerji yetkilisi, Türkiye’nin Rusya’dan Karadeniz’in altından doğalgaz aldığı Mavi Akım’da kapasitenin yıllık 3.5 milyar metreküp artırılması için de Rusya ile görüşmeler yapıldığını ve bu kapsamda Rusya’nın Türkiye tarafında bulunan Durusu kompresör istasyonuna 20 milyon dolarlık kazanç yapacağını bildirdi. Böylece Mavi Akım Projesi’nin yıllık 16 milyar metreküp olan kapasitesinin 19.5 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Yetkililer, burada oluşacak olan 3.5 milyar metreküplük kapasitenin hususi sektör eliyle kullanılması ve bu gazın Türk şirketler nedeni ile getirilerek iç piyasada satışı mümkün olacak. GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Mavi Akım’da kapasitenin 3-3.5 milyar metreküp artırılması bir süredir görüşülüyor. Bunun için bazı yatırımların yapılması gerekiyor. hususi saha eliyle bu ilave kapasitenin artırılması biçiminde hususi piyasa şirketleri bu kontratlarla ilgilenecektir. Biz de Aksa Grubu olarak ilgileniriz dedi.

FİYAT REVİZYONU

Medvedev ile yapılacak görüşmede Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın fiyatının aşağı çekilmesinin de ele alınacağını kaydeden bir yetkili, Türkiye Rusya’nın en iyi müşterilerinden biri ve yıllardır karşılıklı güvene dayanan bir ilişki var. Burada Türkiye’nin aldığı gaz fiyatının bir miktar aşağı çekilmesi alakayı Rus muhataplarımıza ileteceğiz dedi. Yetkililer, Türkiye’nin ilk nükleer santralini 20 milyar dolarlık yatırımla Rusya’nın Mersin Akkuyu’ya yaptığının altını çizerek, önümüzdeki dönemde gündeme istikbal olan başka nükleer santralin de ele alınmasının olası olduğunu belirttiler. Türkiye’nin ikinci nükleere santralini Japon-Fransız konsorsiyumu Sinop’a yapacak. Bir yetkili, Rusya Türkiye’nin üçüncü nükleer santralini de yapmak istiyor ve Türkiye’deki enerji piyasasındaki yatırımlarını artırmak istiyor.

RUSYA İLE STRATEJİK İŞBİRLİĞİNE SAHİBİZ

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev’in Türkiye’ye geleceği yönündeki haberlerin sorulması üzerine Enerji Bakanı Taner Yıldız, ziyaretin ileriki günlerde gerçekleşebileceğini söyledi. Yıldız, söz konusu ziyarette Ukrayna’da yaşananların gerek AB ülkeleri gerekse de Türkiye’yi nasıl etkileyebileceğinin değerlendirileceğini dile getirerek, görüşmenin ağırlıklı şekilde teknik düzeyde gerçekleşeceğini kaydetti.

Biz Ukrayna krizinin Türkiye ile Rusya ilişkilerini etkilemeyeceği kanaatindeyiz diyen Yıldız, Rusya ile son derece stratejik bir işbirliğine sahip olduklarını bu yüzden de ilişkilerin etkilenmeyeceğini söyledi.

Gazprom Yöneticisinin ziyaretinde Gazprom’un bölgeye ilişkin stratejinin de görüşüleceğini dile getiren Yıldız, Güney Akım Boru Hattı ile ilgili, şu bilgileri verdi:

Türkiye’nin Karadeniz’deki münhasır ekonomik sahasıyla alakalı geçiş izini daha önce verilmişti. Türkiye’nin kara parçasıyla ilgili de bir talep olursa bunu kendileriyle konuşuruz. Bugüne kadar bununla ilgili bir gündem maddesi oluşmadı. Bununla ilgili bir alakanın oluşması konuşuluyor. Talep olursa yine değerlendireceğiz. Önümüzdeki dönemde görüşmelerin ana gündem maddelerinden biri olacak diye konuştu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar