Gündem

Kredi kartlarında değişiklik

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 28 Mayıs’ta yürürlüğe  yasalaşarak Tüketici Kanunu uygulamaları için hareketsiz hesaplar ve kartlar ile ilgili düzenlemede bulundu.

TBB’nin yeni düzenlemesine göre yapılmakta olan, hareketsiz  vadesiz hesap ve  kredi kartları ve kartlardan bir yıl boyunca ücret tahsil edilememesi durumunda ise,bankalar ücret almaktan vazgeçmiş olacak.

Bankalar, ücret tahsil edilemediği için kapatılan kart ve  vadesiz hesaplara ilişkin borçlar için müşterilere icra takibi ve bu ücretlerin tahsili için kredilendirme yapamayacak bu durumda.

TBB, kesintisiz olarak en az 180 gün zaman süreyle hareket görmeyen kredi kartları ve kartlardan, mevduat ve katılım fonu hesapları hakkında bilgi alabilecekleri ortak bilgi sistemi kurulacağını belirtti.

Açıklamaya göre, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından ortak bilgi sistemi kuruluncaya kadar ve birinci maddede belirtilen hesaplar hareketsiz kaldığı sürece bu hesaplara herhangi bir ücret tahakkuk ettirilemeyecek.

Açıklamada ise devamı şunlar belirtildi, TBB Yönetim Kurulu’nun hareketsiz hesaplardan ücret alınma usullerinin belirlendiği düzenlemede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) uygun görüşü alınarak değişiklik yaptığı açıklamasında bulunuldu.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Kredi kartlarında yeni düzenleme! Başkanı: “Genel taksit sayısı, 9 ayla sınırlandırılacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar