Bankacılık

Kredi kartını kaybedenlere iyi haber

kredi-karti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Türkiye Bankalar Birliği ile birlikte yürütmüş olduğu ücret-komisyon çalışmasının ayrıntı ve detayları ortaya çıkmaya başlamış durumda.  Birçok düzenlemenin yer aldığı çalışmada kredi kartını kaybedenleri mağduriyetlerini giderecek öneriler yer almakta. Buna göre, kredi kartını kaybeden insanlar, cüzdanını çaldıranlardan iki defaya mahsus olmak üzere kredi kartı yenileme ücreti alınmamış olacak. Bankalar, ATM’lerden para yatırırken, bakiye sorarken ücret talep edilmeyecek. Toplam 6 ay kullanılmayan kredi kartlarından yıllık ücret istenilmeyecek.

6 AYLIK SÜRE BEKLENİLMEYECEK

Bankaların vatandaştan aldığı ücret ve komisyonlarda gereksiz olan ve hizmet sunulmayanlarla ilgili yönetmelik tamamlandı. BDDK, yönetmelik için 6 aylık yasal süreyi beklemeden ücret-komisyon listesini açıklayacak. Vatandaşa büyük kolaylıklar sağlayan yeni Tüketici Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından yaşama geçirilecek düzenlemeler vatandaşın beklentilerini büyük ölçüde karşılayacak. BDDK, bankaların alacağı ücretlere ilişkin listeyi önümüzdeki günlerde yayınlamış olacak.

ATM HİZMETİ ÜCRETSİZ ARTIK

BDDK’nın çalışmasına göre tüketiciler bankalarının ATM’lerini kullanırken hizmet karşılığında ücret ödemeyecek. Para çekimi, yatırması işlemlerinde ücret talep edilemeyecek. İhtiyaç kredisi alan vatandaşlar için otomatik olarak açılan hesaplardan da ücret alınmamış olacak bu durumda.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar