Para piyasası

Kredi kartı harcamaları azaldı

Geçtiğimiz yıllarda Kredi kartları ile yapılan harcamalar Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzdesel olarak 11.2 oranında yükselirken aylık bazda ise yüzde 0.2 oranında düşüş yaşandı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Haziran ayında kredi kartı rakamı 2013 sonuna göre yüzde 0.9 artışla, 57.4 milyon adede yükseldi. Bu dönemde banka kartı sayısı ise yüzdesel olarak 1 oranında yükselerek 101.1 milyon adete ulaştı.

Bu gelişmelere karşın, Haziran ayı dahil olmak üzere son üç ayda aktif kullanılan kredi kartı sayısı yüzde 9 yükselerek 34.8 milyon adet, aktif banka kartı sayısı da yüzde 17 yükseliş ile 40.7 milyon adet olarak görüldü.

Bankalara arası kart merkezinin verilerinden derleyerek gerçekleştirdiği Sektörel Harcama Endeksi’ne göre; kredi kartı ile yapılan harcamalarda aylık en fazla düşüş yüzde 16.5 ile mali yükümlülük ödeme ve diğer sosyal harcamalarda görüldü. Harcamalar giyim sektöründe yüzde 0.7, inşaat ve bayındırlık sektöründe yüzde 2.6, mobilya sektöründe yüzdesel olarak 1.7, sigorta sektöründe yüzde 4.5 oranında düşüş gösterdi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar