Gündem

Kredi çekeceklere iyi haber

 

Kredi çekeceklere iyi haber

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı canlı yayında Merkez Bankası’nda yaşanan atama sürecini değerlendirdi.

 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV yayınında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.
Şimşek, Merkez Bankası’nın yeni başkanı Murat Çetinkaya’nın atanma süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Süreç iyi yönetildi. Atamadan bir hafta önce birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptık. Başbakanımız Cumhurbaşkanımızla istişare ettiler ve atama konusunda karar verdik. Piyasa tepkisinden de görebilirsiniz süreç iyi yönetildi. Güven veren bir arkadaşımızı seçtik. Kriz beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğradı.”

 
‘MB’NİN GÖREV TANIMI TARTIŞMASI YERSİZ’
Merkez Bankası’na yeni görev tanımı taleplerini değerlendiren Şimşek, “Bu doğru bir tartışma değil. Görev tanımı açık. Fiyat istikrarı esastır, onunla çelişmemek ekonomiyi destekleyici politikalar. Bunlar kanunda var. Bunun ötesine ne getirilebilir bilmiyorum. Türkiye önce kalıcı bir şekilde enflasyonu düşük tek haneye düşürmelidir. Görev tanımı tartışmalarını yersiz buluyorum, böyle bir çalışma söz konusu değil” diye konuştu.

 
‘KREDİ FAİZLERİNDE İYİLEŞME OLABİLİR’
Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında indirim kararını yorumlayan Şimşek şunları söyledi: “Küresel para politikasında normalleşme başka bahara ertelendi. Dünya düşük büyüme girdabında. MB’nin indirim kararı sonucu kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir. Kredi faizlerinde kalıcı iyileşme için tasarruf oranları artmalı “


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar