Ekonomi Haberleri

Konutta yeni dönem

konut_ev

Konutta yeni dönem

 

Konutta yeni dönem Yeni Tüketici Yasası ile birlikte bugünden sonra konut satışlarında  yeni bir dönem başlamak üzere. Ruhsatsız konut satışlarının bugünden sonra yasaklanması başta Esenyurt ve Fikirtepe olmak üzere birçok bölgede satış işlemlerini durdurmuş durumda

Bazı şirketler ve firmalar bu durumu ön talep toplama ve ruhsat çıkana kadar olan kısımda kaparo toplayarak aşmaya çalışırken, sektörün büyük oyuncularına göre ise “Bu yasayı sulandırmaktan başka bir şey değil. Ruhsatı olmayan projelere karşı tüketicinin dikkat etmesi gerekiyor” ikazları yapılırken hukukçulara göre de söz konusu yöntemlerle yasanın sonrasından dolaşılmaya çalışılıyor.

‘RUHSAT İŞLEMLERİ ÇOK UZUN ZAMAN ALMAKTA’

Fikirtepe’de toplam yatırımı milyar liraları bulan bir müteahhit şunları belirtti, “Biz de ruhsatsız satış yapmak istemeyiz. Ancak ruhsat işlemleri çok uzun sürdüğü için kaparo alıp, yer ayırtma yoluyla devam edeceğiz” diye belirtti.

ŞİMDİ NELER OLACAK?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz:

Yeni Tüketici Kanunu ile inşaat şirketleri, müşterilerine ön bilgilendirme formu göstermek zorunda. Burada ruhsat başta olmak üzere proje bilgileri gösterilecek. Daha önceden şirketlerin ofislerinde yapılan satış sözleşmeleri artık geçersiz olmakta. Yeni kanunla sözleşmeler sadece noterde yapılacak. Proje teslim edilene dek sözleşmede şerh bulunacak. Bu şerhte hangi daire kim tarafından ne zaman satın alınmış bilgileri yer alacak. Yatırımcıların topladıkları ön talep ya da kaparolar da yasadışı kalacak. çok uzun diye sözlerine ekledi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar