Araştırma İnceleme

Konsolide Bütçe Dengesi

bist

Konsolide Bütçe Dengesi

Türkiye’de kamu kesiminin finansman açığının en büyük bölümünü konsolide bütçe açığı oluşturmaktadır.

Türkiye’de devlet bütçesi açık vermektedir. Bu açıkların nedeni, harcamaların gelirden daha yüksek oranda artmasıdır. Bu harcamalar; cari harcamalar, yatırım harcamaları ve transfer harcamaları diye üç gruba ayrılır. Cari harcamalar personel harcamaları; yani maaş ücret ve ücret ödemeleri ile diğer cari hesaplardan oluşur. Yatırım harcamaları, devletin okul, hastahane, otoyol anlamında alt ve üst yapı yatırımlarını temsil ederken, Transfer Harcamaları, içerisinde KİT’lere yapılan transferler, Sosyal güvenlik Sistemine yapılan transferler, tarım desteklemesi ve hepsinden önemlisi iç ve dış faiz ödemeleri yer alır.

Konsolide Bütçe Dengesi nedir?

Harcamalardaki artışın en önemli nedeni de, transfer harcamaları içinde yer alan borç faiz ödemeleridir.

Birincil fazla veya açık faiz ödemeleri dışında bütün kamu harcamalarından kamu gelirlerinin çıkarılması ile bulunur. Birincil açık, aynı zamanda faiz dışı açık olarak isimlendirilir.

Birincil bütçenin fazla vermesi, borçlarından itfası açısından çok önemlidir. Çünkü, ödenmemiş borçlar söz konusu olduğu sürece, faiz ödemek gerekmektedir. Eğer, borcun faiz ödemeleri birincil bütçe fazlasından büyükse bütçe açığı oluşmakta ve bir taraftan bu açık nedeniyle borçlar artarken, diğer taraftan bütçe açığı büyümeye devam etmekte ve borç büyüdüğü için de faiz ödemeleri artmaktadır.

 

Konsolide Bütçe Dengesi

Konsolide Bütçe Dengesi Türkiye'de kamu kesiminin finansman açığının en büyük bölümünü konsolide bütçe açığı oluşturmaktadır.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Yıllık konsolide bütçe 6 milyar lira; borç 5 milyar lira! İş yok, laf çok. İşte Ankara BŞB.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar