Editörün Seçtikleri

İstikrarsız Şirketler – I

İstikrarsız Şirketler – I

 

İstikrarsız Şirketler Türkiye’de ciddi anlamda araştırma yapıldığında çok çok istikrarsız şirketlerle dolu bir ülke haline geldik. Geçen bir araştırma yaparken şunları inceledik. Facebook Amerika’nın, Twitter Amerika’nın, Linkedin Amerika’nın, Youtube Amerika’nın, Google Amerika’nın, İnstagram Amerika’nın, Windows Amerika’nın, Apple Amerika’nın ve daha fazlası. Kendi ülkemize baktığımızda ise bir tane dünya markası olacak şirket yoktur.

İstikrarsız Şirketler nasıl olur?

Sadece günü geçirme amaçlı veya ne istediklerini bilmeyen, alakası personel alımları yaparak ucuz işçiden parayı vurma peşinde olan şirketler. Bu yüzden ise basit düşünce= çöküş sebebidir. Alakasız personel alımları özellikle 3 kuruş kar etmek için alanında uzman olmayan personeller, hiç ilgisi olmayan alanında personeller ve bir şekilde bir yerlere gelen genel müdürler ve fazlası yıllardır bu ülke bunlardan sanırım ders almadı. Birilerinin karnı iyice doyuyor ve kasası doluyor. Alt yönetim onların talimatlarını uyguluyor.

Bir araştırmada ise Amerika’lı bir genç Google sisteminde bir açık buluyor ve bunu Google bildiriyor. Google ise bu gence 50.000 Dolar ödül veriyor ve kendi bünyesinde işe alıyor. Aynı örnek ise Türkiye’de bir şirkette çalışan personel şirketin mail sistemi olan Outlook’ta bir açık görüyor. Bunu yöneticisine bildiriyor. İşin çok ilginç tarafı ise verilen cevap şu çalışana” Senin aklın üç kağıda çalışıyor” denilmesi. İki ülke ve aralarında profesyonellik anlayışı, iş görüşü, zeka seviyeleri, çıkarcılık ve fazlası. Zaten bu iki örnekte görüldüğü gibi söylenecek bir kelime kalmıyor. Kendi bilgisayar üzerine bir işletim sistemimiz bile yoktur. Farklı şirketlerin yabancı sermayelerin sistemleri ile gizli dosyalarımız görülmekte. Halkımızda zaten şuan günü birlik yaşamıyor mu? Bana bir şey olmasında kime ne olursa olsun! mantığı ile yaşıyoruz. Sosyal dünya giderek azalıyor. Herkes sanal dünyaya doğru yol alıyor. Evdeki babana bile sosyal medya üzerinden selam veren halk haline geldik. Pembe dizilerle yıllarca aşk dizileri ile uyutulduk, uyutulmaya devam ediliyoruz. Araştırma yerine hocalara soruyoruz. Kendi tarihimizi dizilerden öğreniyoruz!

Ekonomi ise şuan batmış bir durumda ama biz hala uyuyoruz. Uyumaya devam ama bugünleri bire arayacak hale geleceğiz ama iş işten geçmiş olacak.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar