Gündem

İşte Soma nın borcu

Reklam

somaTürkiye’de iş yapan birçok banka Soma’da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybedenlerin borçlarını hepsinin sildiklerini açıkladı. Hayatta kalanların ise borçlarını tekrardan gündeme alarak, yapılandıracaklar.
Ticari hukuk kuralları içinde kredi borçlusu hayatını kaybettiğinde borcu mirasçılarına kalmakta. Borç sigortalanmış ise bu borçları sigorta şirketi ödemekteler.
Bununla birlikte Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) iki ay önce çıkardığı düzenleme ile sigorta zorunluluğunu kaldırdı. Bankalar artık bireysel kredi verdikleri müşterilerinden zorunlu olarak Hayat Sigortası yapmalarını isteyememekte. Bankalar sadece konut kredilerinde müşterilerinden hayat sigortası yapmalarını isteyebilmekte. Konut kredileri de belli bir teminat karşılığında karşılandığı için bu kredilerin de banka açısından çok fazla bir riski bulundurmuyor.

ORTALAMA GELİR RAKAMI: 1400 TL
Bir bankacının verdiği bilgiye göre Somalı madencilerin gelir ortalaması 1.400 TL’ye olarak belirtildi. Bankalar BDDK’nın çıkardığı yeni yasal ve kanuni düzenlemeler kapsamında bir kişiye en fazla maaşının 5 katı kadar kredi limiti tanınmakta.
Türkiye’de yaşanan bu acı olayın sonrasında Soma halkının bankacılık sektöründen kullandığı kredilerin tutarına bakıldığında madencilerin gelirinin ne oranda kredi kullanımına etki yaptığı da görülmekte.
Tüm Soma halkının sistemden kullanabildiği ticari, bireysel kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerinin toplam tutarı 775.815 bin TL’yi geçmiyor. Burada 85 bin TL’lik ticari krediler tahmin edilirse, bireysel borç toplamının 690 bin TL olduğu tahminler arasında.

 

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar