Gündem

İslami bankalar değişim yolunda

islamibank

Bir yönden İslami kurallara uygun bankacılık işlemleri yapmakta olan, ancak farklı müşteri kitlelerini de müşteri porföyünü ya da kendilerine çekmek istemekte olan Körfez ülkeleri merkezli bankaların, isimlerindeki “İslam” kelimesini çıkararak dönüşüm yaşamaya başladı. Bu şekliyle daha fazla ülkeye girmeyi amaçlayan söz konusu bankalar, yakaladıkları büyümeyi, Arap ülkeleri dışına da taşımayı hedefleri arasında yer almakta.

Genişleme hedefi ve Büyüme hedefi

Geçmiş olan ocak ayında Dubai merkezli “Noor Islamic Bank”, adını “Noor Bank” olarak değişime giderken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli kuruluşlarından  biri olan“Abu Dhabi Islamic Bank” da (ADIB), yurt dışında faaliyet göstermiş olduğu ülkelerde isimini “Abu Dhabi International Bank” (ADIB) olarak kullanmayı planları arasında yer almakta.

Bunun, İslami kurallara uygun olarak parasını değerlendirme konusunda kararlı küçük bir müşteri kitlesiyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda, hizmet kalitesi ve diğer özellikler sebebiyle farklı bankacılık kuruluşları aramakta olan geniş bir yelpazeye hizmet verme isteğinden kaynaklandığı belirtilmekte bu durumda. Yani sadece müslümanların yoğun olduğu Körfez ve Güney Asya ülkelerinde değil, farklı coğrafyalara da etkin olabilecekler.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar