• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1848
  % -0,36
 • € EURO
  35,0041
  % -0,09
 • £ POUND
  41,0569
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2171838,128
  % -2,46
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

İran’dan daha ucuz doğalgaz

İran’dan daha ucuz doğalgaz

Ülkemizin, doğalgazı ile ünlü İran devletinden aldığı bildirilen doğalgaz fiyatındaki indirim ile ilgili açıklama yapan İran’ın Ankara Büyükelçisi olan Alireza Bikdeli, “Türkiye, İran devletinden daha çok doğalgaz alımı yapacak.”

“İran devleti de bu durumu göz önüne getirerek rakamlarda belirli bir indirim yapacak. Fakat bunun oluşması için yeni bir anlaşma zemininin gerçekleşmesine ihtiyaç olduğu, çözüm ise tarafımızdan kabul edilmiştir” şeklinde ifade ettiği belirtildi.

Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz fiyatlandırmasının görüşüldüğü Uluslararası Tahkim Mahkemesi‘nin gerçek manada bir mahkeme olmadığının önemini vurgulanan Büyükelçi, “Tahkim noktası, Türkiye ile İran arasında karar mercidir. Doğal olarak aramızdaki Doğalgaz İhracat Anlaşması’nın maddelerine dayanarak her iki devlet de fiyat belirlemek için Tahkim’e başvurmaya haiz olduklarını” ifade ettiği belirtildi.

Bikdeli, bu iki önemli ve stratejik öneme sahip ülke arasındaki doğalgaz fiyat uyuşmazlığı ile ilgili İran’ın durumunun yapıcı olduğunu iddia etti.

Türkiye ile komşusu İran devleti arasında gerçekleştirilen Doğalgaz İthalatı Anlaşması’na göndermede bulunan Büyükelçi Bikdeli, “doğalgazda fiyat indiriminin de içerisinde yer aldığı yeni bir anlaşma yapılmalı. Bu önemli anlaşma, iki önemli ülkenin parlamentolarında kabul edilmeli ve kanunlaşmalı” dediği öğrenildi.

İran ile komşusu Türkiye’nin yer aldığı topraklarda finansal kalkınmanın zor olduğunu dile getiren Bikdeli, bölgedeki ülkelerinin kalkınma programlarının dünya ülkelerinin baskısı gerçekleşmeden ortaya konup devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

İran’lı Büyükelçi, İran’a uygulanan ambargoların kalkmasına yönelik görüşmelerin Lüksemburg’da devam edeceğini belirterek, “P5+1 görüşmelerinin genel yarısını Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması tamamlıyor. Ayrıca İran devleti, bu anlaşmayı kabul etmiştir. İran bu anlaşmalar ile ilgili bazı önemli haklara ve sorumluluklara sahiptir” şeklinde ifade etti. Ayrıca Bikdeli, son bir senede gerçekleşen konuların, görüşmelerde öngörülen hedeflere yönelik atılan hamlelerin göstergesi olduğunu ifade etti.

İran devletinin hedefinin, tatmin edici bir anlaşma sağlamak olduğunu belirten Bikdeli, “Bu durumun İran halkının menfaatlerini ve güvencesini onaylayacak bir mutabakat olması gerekir. İran aleyhinde yapılan haksız yaptırımların tamamıyla ortadan kalkması İran için vazgeçilmez kritik koşullardan en önemlilerindendir.

Ayrıca “görüşmelerde aşama kaydedildiğini belirterek ilerlemenin tahmin edilen hızda gerçekleşmediği, bunun sebebi, görüşülen nükleer anlaşma koşullarının çok karmaşık ve zor olması” cümlelerine yer verdi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.