Forex Haberleri

İMKB de kotasyon esasları

borsa

Borsada işlem görecek ortaklık yada alacaklılık hakkı sağlayan menkul kıymetlerin ve diğer sermaye piyasası araçlarının borsaya kota ettirmesi zorunludur. Kotasyon ile ilgili esaslar genel olarak şunlardır;

[icons icon_name=”icon-asterisk” icon_size=”14px”] Borsada bir menkul kıymetin kota edilmesine borsa yönetim kurulu karar vermektedir.

[icons icon_name=”icon-asterisk” icon_size=”14px”] Borsa kotuna alınan menkul kıymetler için borsa yönetim kurulu kararı ile hisse senedi pazarı tahvil pazarı gibi menkul kıymet pazarı oluşturulur. Oluşturulan bu pazarlar ve bu pazarlarda işlem görecek menkul kıymetin borsa da ilan edilir.

[icons icon_name=”icon-asterisk” icon_size=”14px”] Borsalarda işlem gören menkul kıymetler gerektiği durumlarda yönetim kurulu kararı ile geçici yada sürekli olarak borsa kotundan çıkarılabilirler.

[icons icon_name=”icon-asterisk” icon_size=”14px”] Borsada kota alınmamış yada kottan çıkarılmış menkul kıymetlerin işlem göreceği pazarlar oluşturulur. Bu pazarlara kot dışı pazar denir.

[icons icon_name=”icon-asterisk” icon_size=”14px”] Hisse senetleri borsa kotuna alınmış olan şirketlerin sermaye artırımları nedeniyle ihraç edilecek yeni hisse senetleri dağıtım tarihlerinin borsaya bildirilmesi ile ilave kotasyonun başvurusu yapılmış olur.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar