Ekonomi Haberleri

IMF ye taahhütte bulunduk

ali_babacan

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye IMF’ye 5 milyar dolar taahhütte bulunduklarını açıkladı. Halihazırda taahhüdümüze yönelik talep yok açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin IMF’ye 5 milyar dolar taahhütte bulunduğunu belirtirken, şimdiye kadar IMF’nin bu taahhüde yönelik talebi olmadığını açıkladı.

Babacan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine vermiş olduğu cevapta, 2012 yılı başından bu yana sürmekte olan IMF kaynaklarının yükseltilmesine yönelik çalışmalar kapsamında ise, başta G-20 ülkeleri olmak üzere, bir grup ülke tarafından toplam 456 milyar ABD Doları taahhütte bulunulduğunu belirtti.

Merkez Bankası’nın da bu çerçevede ise 5 milyar ABD Doları taahhütte bulunduğunu belirten Babacan, Taahhütler, IMF’nin esas kaynaklarının olası bir küresel/bölgesel kriz sırasında Fon kaynaklarına olan talebi karşılamakta yetersiz kalması durumunda ise ülkelerden talep edilecektir. Halihazırda taahhüdümüze yönelik bir talep bulunmamaktadır diye sözlerine ekledi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar