Bankacılık

IMF ye rakip mi geliyor

putin_rusya

BRICS ülkeleri ve eyaletleri, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) rakip bir banka kurulması konusunda anlaşmaya varmış durumdalar.

Bankanın merkezinin Şanghay’da olması planlar arasında yer almakta. Brezilya’da bir araya gelen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika başkan ve liderleri BRICS ülkelerine hizmet verecek bir çok uluslu bankanın kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Bankanın Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) alternatif olması öngörüler arasında yer almakta.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, bankanın merkezinin Şanghay’da olacağını açıklamasında bulundu. Hindistan’ın bankanın başkanlığını yürüten ilk ülke olması gerektiğini kaydeden Rousseff, bankanın başlangıç sermayesinin 50 milyar dolar olacağını ve bu meblağın üye ülkelerce eşit olarak paylaşılacağını ifadesinde bulundu. BRICS, bu beş ülkenin İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Coğrafi açıdan yerkürenin yüzdesel olarak 26’sını meydana getiren 5 ülke, nüfus olarak da dünyanın yarısını temsil ediyor. BRICS liderleri, çarşamba günü başkent Brasilia’da Güney Amerika hükümet ve devlet başkanlarıyla bir araya gelmiş olacaklar.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar