Dünyadan

IMF tahminleri düşürdü

imf

IMF, ABD ekonomisinin bu yıl için büyüme beklentilerini azalırken, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre düşük tutabileceğini öngörmüş durumda.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ekonomisinin bu yıl için ise büyüme beklentilerini azaltırken, Fed’in faiz oranlarını yatırımcıların beklediğinden daha uzun süre sıfırda tutması için olanak sahibi olabileceğini belirtti.

Washington merkezli IMF, ABD ekonomisinin yüzde 2 büyümesini beklentiler içinde yer alırken, Nisan ayındaki tahmin yüzdesel olarak 2.8 seviyesindeydi. IMF 2015 yılı tahminini değiştirmeyerek yüzdesel olarak 3’te tuttu ve ABD’nin düşük enflasyon süreciyle beraberinde, tam istihdamı 2017 sonundan önce yakalayamayacağı görüşünde olduklarını bildirdiler.

IMF ayrıca, uzun süreli büyümenin önümüzdeki birkaç yıl boyunca tarihi ortalamaların aşağısında ve geçen yılın beklentilerden düşük olan yüzde 2 ortalaması civarında uzun süre seyretme potansiyeli olduğunu öngörmüş durumdalar.

IMF’in yıllık değerlendirmesinde, Fed için bu tahmin, politka faizinin piyasanın artırım beklediği 2015 yılı ortasından daha uzun süre sıfır seviyesinde kalmasına uygun ortam olduğu anlamına geliyor diye belirtildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar