Dünyadan

İhracatçıların dolar kur beklentisi

349dolar

Türkiye Cumhuriyeti İhracatçılar Meclisi olan (TİM) tarafından geleneksel hale getirilmiş olan ve yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve tahminleri değerlendiren Eğilim Anketi çalışmasının 2014 ilk çeyrek sonuçları açıklanmış durumda.

İhracatçılar ankette yıl sonu döviz kuru ve genel ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Buna göre, dolar / TL kur beklentisi 2,27; Euro / TL kur beklentisi ise 3,12 gerçekleşmiş durumda. Enflasyon beklentisi ise yüzde 8,76, yıl sonu büyüme tahmini ise yüzde 3,9 olarak öngören ihracatçıların, yıl sonu dolar, Euro kurları ve enflasyon beklentilerinin 4. çeyrek sonu beklentilerden daha az çıkması, ihracatçıların kurlardaki dengelemeye işaret ettiğini göstermiş durumda.

Anket sonuçlarının analizlerine göre ihracatçılar, 2014 yılında sektör, Türkiye, Avrupa ve dünya ekonomilerinde önemli bir değişiklik beklentiler arasında yer almıyor. Türkiye ekonomisinin daha kötüye gideceğini beklentileri içinde olan tahmininde yani ihracatçıların oranı, geçtiğimiz çeyrekte en yüksek seviyeyi görmüş ve yüzde 41,6’ya rakamına ulaşmış durumda. Yılın ilk çeyreği itibariyle, karamsarların oranında gerileme dikkatleri çekmiş durumda. Buna göre, Türkiye ekonomisinin kötüye gideceğini düşünen ihracatçıların oranı yüzde 29,2’ye gerilemiş durumda.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar