Gündem

İhracat yüzde 4,4 yükseldi

ihracatithalat

TİM, Mart ayında ihracatın yüzde 4,4 yükselişle 13 milyar dolarları gördüğünü açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Mart ayı ihracat rakamlarını belirtmiş durumda. Buna açıklamalara göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 yükselişle 13 milyar 14 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ilk 3 aylık ihracatın ise yüzde 6,3 yükselerek 38 milyar 607 milyon dolara arttığını açıkladı. TİM Başkanı Büyükekşi, birlik kaydından muaf ihraç kalemleri hariç olan, net mal ihracatının ilk 3 aydaki kümüle yükseliş performansının ise yüzde 5,8 olduğunu sözlerine ekledi.

İHRACAT BİRİNCİSİ OTOMOTİV

Mart ayında en çok ihracatı, 2 milyar 127 milyon dolar ile otomotiv sektörü gerçekleştirirken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 604 milyon dolar ise ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü yer alırken  1 milyar 468 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer almış durumda. Mart ayında en fazla ihracat yükselişini yüzde 32,8 ile su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü, yüzde 29,6 ile tütün sektörü ve yüzde 26 ile meyve sebze mamulleri yerine aldı.

ALMANYA  ZİRVEDE

Mart ayında en yüksek ihracat yapılan üç ülke sıralarıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya’ya ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,4 yükselirken, Irak’a ihracat yüzde 7,2 ve İngiltere’ye ihracat yüzde 22,5 yükseliş kaydetti.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar