Hisse Borsa

Hisseler Kime gitti

Hisseler Kime gitti

Hisseler Kime gitti
Hisseler Kime gitti

Yabancı yatırımcılar Mart ayında Borsa İstanbul’da 680 milyon dolar tutarında net alım yaptı. Böylece son iki aydaki alışlarla hemen hemen 2013 yılındaki çıkışların tamamını telafi edildi.

Borsa İstanbul sebebi ile açıklanan verilere göre yabancılar Şubat ayından sonra Mart ayını da net alışla tamamladı.

Mart ayında 680 milyon dolar tutarında net alış oluşturan yabancı yatırımcılar şubat ayında da 205 milyon dolar tutarında net alım gerçekleştirmişti.

cnbce.com’un haberine göre; ocak ayında 497 milyon dolarlık net satış oluşturan yabancı yatırımcılar son iki aydaki net alışları ile yıl başından bu yana net 388 milyon dolar tutarında alış gerçekleştirmiş oldu.

Yabancı yatırımcılar 2013 yılında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemeyi sınırlandırma söylemi ve kararı ile yurtiçindeki siyasi gerilimlerin etkisi ile net satış tarafında olmuş ve yıllık bazda net 429 milyon dolar tutarında net satış yapmışlardı.

BANKALARI TERCİH ETTİLER

Yabancı yatırımcılar Mart ayında daha çok fazla banka hisselerini tercih ederken, en çok fazla alım yaptıkları pay senedi 141,8 milyon dolar ile Halkbank oldu.

Halkbank’ı 137,5 milyon dolarlık net alımla Garanti Bankası izlerken, onu sırasıyla 78,4 milyon dolar ile Akbank, 72,7 milyon dolar ile Vakıfbank ve 63,3 milyon dolar ile Emlak Konut GYO izledi.

Yabancıların Mart ayında net satış yaptıkları hisse senetleri ise sırasıyla 41,4 milyon dolar ile Türk Hava Yolları, 31,1 milyon dolar ile Şişecam, 29,7 milyon dolar ile Türk Telekomünikasyon AŞ, 23,1 milyon dolar ile Sabancı Holding ve 16,8 milyon dolar ile Arçelik oldu.

Yılbaşından bu yana yapılan yabancı işlemlerine bakıldığında ise Emlak Konut GYO 133,9 milyon dolarlık net alışla ilk sırayı alırken, onu sırasıyla Garanti Bankası, Halkbank ve Yapı Kredi izledi. Yılbaşından bu yana net satış yapılan pay senetleri ise 57,1 milyon dolar ile Türk Hava Yolları oldu. En çok satış yapılan hisse senetleri içinde Türk Hava Yolları’nı mart ayındaki satışların etkisiyle Şişecam ve Türk Telekomünikasyon izledi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar