Forex Haberleri

Haftalık Piyasa Değerlendirmesi

Sonlandırmakta olduğumuz haftanın önemli olay ve fiyat hareketlerine baktığımızda önümüzdeki orta ve uzun vade için önemli sinyalleri beraberinde getirdiğini görebiliriz. Hafta başından itibaren önemli ekonomilere sahip merkez bankası başkanlarının açıklamaları önem kazandı. Hafta başında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin daha önce yaptığı açıklamaları ile birlikte bankalara daha fazla ucuz fonlama sağlayabileceği ve enflasyonun önümüzdeki günlerde düşük kalmaya devam edebileceğini kamuoyu ile paylaştı. Salı gün İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney konuşmalarının satır aralarında konut fiyatlarındaki artışın risk oluşturabileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından olası faiz artışı için belirsizliğin devam ettiğini gözlemledik. Amerika tarafına baktığımızda Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Yellen’in Salı ve Çarşamba günü yaptığı sunumlar ve ekonomik değerlendirmelerin en önemli bölümü hedeflenen enflasyon ve işsizlik rakamlarına beklenenden daha önce ulaşılması durumunda faiz artışının daha erken bir tarihte başlayabileceği ile ilgili açıklamaları oldu.
Yurtiçinde ki gelişmelere baktığımızda ise TCMB’nın faiz kararının tartışıldığını gördük. Politika faizinde 50 baz puanlık indirime gidilmesi ile faiz oranının yüzde 8,25 çekilmesi ve gecelik borç verme faiz oranının alt bandının yüzde 7,50’ye indirilmesi piyasa tarafından beklenti doğrultusunda gerçekleşmiş bir gelişme olarak algılandı. Haftanın son günlerinde ise Jeopolitik gelişmeler ön plana çıktı. Özellikle Malezya Hava Yollarına bağlı yolcu uçağının Ukrayna hava sahasında düşürülmesi ve İsrail’in Gazze’ye kara harekatına başlaması altın ve USDTRY paritesinde yukarı doğru hareketlere neden oldu.
Haftanın son gününe baktığımızda jeopolitik risklerin yarattığı panik havasının nispeten azaldığını görüyoruz. Hafta başında merkez bankası başkanlarının yaptığı konuşmaların nispeten fiyatlanmaya başlandığını görüyoruz. Özellikle altın fiyatlarının tekrar 1305 destek seviyesine gerilediği ve altın fiyatlarının geçici bir yükseliş yaşadıktan sonra tekrar aşağı yönlü bir harekete başladığı gözlemleniyor. Paritelere baktığımızda ise majör paritelerden EURUSD ve GBPUSD paritesinde önemli destek seviyelerinin test edildiğini fakat paritelerin bu destek seviyelerinin üzerinde kalma çabasında olduğunu görüyoruz. EURUSD paritesinde 1,3500 seviyesinin hem psikolojik olarak hem de aşağı yönlü trendin devanı açısından önemli bir destek seviyesi olduğunu haftalık kapanışının bu seviyenin üzerinde tamamlayarak önümüzdeki hafta açıklanacak verileri ve gelişmeleri bekleyecek gibi gözüküyor. USDGBP paritesinde ise 1,7050 seviyesi 2005 yılı kasım ayı dip seviyesi ve 2009 yılı ağustos ayında ki tepe seviyesi oluşumunun gerçekleştiği seviyeler olarak önem arz ediyor hafta sonu kapanışında bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleşmesi durumunda bu destek seviyesinin önümüzdeki hafta takip edilmesinin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

IsikFX

IŞIKFX ARAŞTIRMA DEPARTMANI

www.isikfx.com


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar