İlk mobil telefon icat kim etti?

Finanspara

Root
Yönetici
Admin
Katılım
7 Ocak 2020
Mesajlar
40
Tepkime puanı
2
Puanları
8
1950’li yıllardan itibaren insanlar hiçbir yere bağlı olmadan iletişim kurabilecekleri, taşınabilir bir telefonun peşinde koşuyordu. En büyük rekabet iki Amerikan şirketi olan Bell ve Motorola arasında yaşanıyordu. 3 Nisan 1973’te Motorola’da mühendis olarak çalışan ve araştırma grubunun başkanlığını yapan Martin Cooper, ilk taşınabilir cep telefonunu üretmeyi başardığını duyurdu. İlk aradığı kişi ise rakibi Joe Engel. ‘’Alo, seni bir mobil telefondan arıyorum.’’


Martin Cooper’ın geliştirdiği bu ilk telefon 1 kg’dan daha fazla bir ağırlıktaydı. DaynaTAC 800X (Dinamik Uyarlanabilir Toplam Alan Kapsamı )adı verilen bu telefon, tam şarja yaklaşık 10 saatte ulaşıyor ve 20 dakikalık bir konuşma sağlıyordu. 15 cm anteni de cabası. Sadece LED göstergesi vardı ve ekranı yoktu. Tek özelliği var; telefon edilebiliyor. Bugünün telefonları ile kıyaslandığında çok büyüktü. 25 cm uzunluğu vardı. Prototip halinde olan bu telefonu geliştirmek için Motorola yoğun caba sarf etti. Yeni bir model geliştirildi.

Yaklaşık 10 yıl kadar üzerinde çalışılan bu yeni telefonun anteni olmasa da boyutları ve ağırlığı oldukça düşürüldü. 1989 yılında yeni model olan MicroTAC 9800X satışa sunuldu. Bu modelin en büyük özelliği tuş takımının üzerinde bir kapak olmasıydı. Kapaklı ilk telefonda böylece 1989 yılında üretilmiş oldu. 8 karakter gösterebilen LED ekranı vardı. Bataryaları çok ağırdı. Bu telefonun ağırlığını da oldukça artırıyordu. Yavaş doluyor ve çok ısınıyordu. Ayrıca tamamen boşalmadan şarj edilemiyordu.
1992 yılından itibaren ise Motorola’nın artık rakipleri artmaya başlamıştı. Herkesin ilgisini çeken cep telefonları çılgınca geliyor ve sosyal statü farkı oluşturmak için isteniyordu. Nokia, Siemens, Ericsson, Sony, Samsung, Apple derken günümüzde birçok dünya devi markalar artık rekabet halinde.
 
Üst