Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1
 1. #1
  ekonomist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  13/12/2014
  Mesajlar
  384
  Beğenmiş
  64
  Beğenilmiş
  46
  Blog Başlıkları
  10
  Bahsedilen
  0 Mesajlar
  Etiketlenen
  0 Konular
  Tecrübe Puanı
  37

  Para Hububat Sektöründe Yatırımcı Olmak İster Misiniz?

  Hububat Sektöründe Yatırımcı Olmak İster Misiniz?


  Hububat sektörünün 2017 sonu itibari ile 8 Milyar büyüklüğe ulaştığını belirten kaynaklar 5 Milyar büyümenin kuru bakliyatta, 3 Milyar büyümenin pirinçte gerçekleştiğini belirtirken, sektörde 5000 İş görenin istihdam edildiğini açıklıyor.

  DÜŞÜK ÜRETİMİN SEBEPLERİ
  1990 Senesinden itibaren ekili alanlarımız azalmaya başlamış 20 Milyon Dekar ekili bakliyat alanımız azalarak günümüzde 7 Milyon Dekara düşmüş
  1994 yılında Türkiye Malzeme Ofisi tarafından verilen bakliyat desteği kesilmiş
  Ekili alanların küçülmesi, desteğin kesilmesi sebebi ile üretim azalır
  Azalan üretim sebebi ile Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri Hububat sektöründe öne çıkarlar
  HUBUBAT SEKTÖRÜ BÜYÜYOR
  Milli Tarım Politikası uygulamaları çerçevesinde pek çok uygulama hayata geçirilmeye başladı. Kg başına ürüne destek uygulaması yeniden başlamış her yıl uygulama artarak devam etmektedir. 2017 senesinde bu rakam Kg başına 30 Krş olarak gerçekleşmiş.

  ÖRNEKLER
  Tarım faaliyetlerinde ve Konya kadar bir yüz ölçüme sahip Hollanda’dan söz etmek, başarı hikâyesini paylaşmak yararlı olacaktır. Avrupa’nın nerede ise bu en küçük ülkesinin tarımsal ihracatı geçtiğimiz yıllarda bile 90 Milyar Dolarları geçiyordu.

  Kaynakların sınırlı şartların ise zor sayılabileceği koşullarda Hollanda’nın elde ettiği başarı dikkat çekiyor. Başarılarındaki etkenleri araştıran konunun uzmanları Toprak, su ve tohumun öneminin bilincinde bir toplum olarak tanımlıyor Hollanda’yı.

  MİLLİ TARIM POLİTİKASI
  Yeni tarım politikamızda çiftçi ekime alacağı destekleri bilerek başlıyor ve destekleme rakamları 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyor böylece çiftçi planlama yapacak ve ne ekeceğine karar verecek süre ve bilgiye sahip olabiliyor
  Havza Modeli uygulamaya konuldu. Devlet 21 ürüne, Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında destek sağlıyor
  Topraklarımızda doğal gübreleme modeli kullanılarak verimliliği artırılıyor
  Tarım sektörüne bugüne kadar 90 milyar destek sağlandı
  Tarımsal faaliyetlerde sürekli bir büyüme hedefleniyor
  Yerli tohum üretimi artırılarak 900 Bin Ton a ulaştı büyüme sürdürülecek
  Tarımı kalkındırma ve geliştirme politikaları geliştirilerek sürdürülecek
  HUBUBATIN PAZARDAKİ DURUMU
  BORSA

  Buğday gibi ürünler borsada alınıp satılabiliyor, mevsim dönüşlerine göre fiyatı değişen buğdayın piyasadaki durumu takip edilerek bilgi sahibi olmak ve bu bilgi çerçevesinde borsada faaliyet göstermek yerinde olacaktır. Buğday Vadeli işlemler Borsası üzerinden işlem görmekte ve sektör ürünlerinin işlem gördüğü üzerinde çalışma ve araştırma gerektiren bir alan.

  E-TİCARET

  Kuru fasulye, Nohut, Mercimek gibi ürünlerde e-ticaret yöntemi kullanılarak faaliyet göstermek de yaygınlaşmaya başlayan ticari faaliyetlerden. e-ticaret ortamında Fasulye, nohut, mercimek, pirinç gibi pek çok ürününün tek kalem üründe yoğunlaşarak ya da bakliyat olarak pek çok ürünün ticaretini yapabilirsiniz.

  BAYİ OLABİLİRİSİNİZ

  Hububat sektöründe faaliyet göstermek Bayilik sistemi ile oldukça pratik. Fasulye, nohut, Mercimek gibi ürünlerin bayiliklerini alarak sektöre yatırım yapabilirsiniz. Bakliyat olarak birden fazla ürünün bir arada satılması ile faaliyet gösteren işletmeler olduğu gibi ayrı kalemlerde ki ürünlerin bayiliğini almak mümkün. Ayrıca tohum bayisi olabilirsiniz her kalem ürün yerine tek tek kalem ürünün bayiliğini alarak hububat sektörüne giriş yapabilirsiniz.
  Finanspara Yönetim

  Forum Kurallarına Uyalım.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hububat Sektöründe Yatırımcı Olmak İster Misiniz?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •