Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1

Bilgi Arşivi

Bu Sayfa Forumdaki  Bilgi Arşivi Konularının Listesini İçerir .

Status

Yönetici
    Son ziyareti
    21 01 2018 @ 12:08
    Beğenmiş
    66
    Beğenilmiş
    43
    Blog Başlıkları
    10
    Bahsedilen
    0 Mesajlar
    Etiketlenen
    0 Konular
    Tecrübe Puanı
    36

Taç Yangın Eğitimi

Yangın Eğitimi

İş sağlığı ve güvenliği açısından yangın eğitimi çok önemlidir. Bu nedenle her kurumda gerekli bilgilendirmeler ve eğitimler aksatmadan yapılmalı ve uygulamalı olarak işçilere gösterilmelidir. Peki yangın eğitimi neleri kapsıyor ?
    Yangın Söndürme eğitimi her türlü kurumsal şirkette ve iş yerinde uygulanmalıdır. Çünkü olası bir yangın tehlikesine karşı işçilerin ve çalışanların can ve mal güvenliğini sağlamak çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yangın eğitimi konusunda kanuni olarak da yaptırımlar söz konusudur. Öyle ki 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre herhangi bir kurum ya da kuruluşta iş yerlerinin ne kadar bir ölçeğe sahip olduğuna bakılmaksızın, yangın önleme, yangından koruma, yangın esnasında tahliye etme ve yangınla mücadele etmek gibi konularda uygun koşulların sağlanması, donanımların oluşturulması ve bu tür konularda eğitim vermek zorunludur. Yine aynı kanuna göre iş yerlerinde yangın önleme ve yangınla mücadele konusunda eğitim almış kişilerin bulundurulması şart kılınmıştır. Buna bir nevi acil durum planı da denilmektedir.
    İş Sağlığı ve Güvenliğine göre yangın eğitimi 2 farklı şekilde verilmektedir. İlk eğitim tam olarak 2 gün boyunca sürmekte ve acil durum ekibine verilmektedir. Acil durum ekibinde çalışan kişiler genellikle destek elemanı olarak bilinirler. İkinci yangın eğitim sistemi ise herhangi bir iş yerinde çalışan kişileri kapsamaktadır. Kişilerin konum ve mevkilerine bakılmaksızın katılım sağlanır. Yangın eğitimi konusunda oluşturulmuş olan 6331 sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı Kanununun 11. maddesini kapsayan bu uygulamalar yapılmadığı takdirde, iş yerlerine sahip işverenlere, her bir yükümlülük için bin yetmiş sekiz Türk Lirası cezai işlem uygulanacaktır. Eğer aykırı işlemler devam ederse, aykırılık süresi boyunca, aynı miktar para her bir ay için ödenmek zorundadır.
    Yangın eğitiminde kişilere genellikle, yangın olayları ve istatistikleri, yanma çeşitleri, yanıcı maddelerin özellikleri, ısı kaynakları, yangın nedenleri, yangını önlemek için alınması gereken tedbirler, yangın yanında yapılması gerekenler, yangın söndürme taktikleri, acil durum ihbarı ve işletmelerin acil durum planlamaları anlatılmaktadır. Bu konulardaki eğitimler kusursuz bir şekilde verildiğinde kişiler daha bilinçli davranacak, ölüm vb. gibi olaylardan sakınılacaktır.
    Finanspara Yönetim

Forum Kurallarına Uyalım.

• Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

Yangın Eğitimi

Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler