Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1
 1. #1
  ekonomist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Title
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  13/12/2014
  Mesajlar
  384
  Beğenmiş
  64
  Beğenilmiş
  46
  Blog Başlıkları
  10
  Bahsedilen
  0 Mesajlar
  Etiketlenen
  0 Konular
  Tecrübe Puanı
  37

  Taç Yangın Eğitimi

  Yangın Eğitimi


  İş sağlığı ve güvenliği açısından yangın eğitimi çok önemlidir. Bu nedenle her kurumda gerekli bilgilendirmeler ve eğitimler aksatmadan yapılmalı ve uygulamalı olarak işçilere gösterilmelidir. Peki yangın eğitimi neleri kapsıyor ?
  Yangın Söndürme eğitimi her türlü kurumsal şirkette ve iş yerinde uygulanmalıdır. Çünkü olası bir yangın tehlikesine karşı işçilerin ve çalışanların can ve mal güvenliğini sağlamak çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yangın eğitimi konusunda kanuni olarak da yaptırımlar söz konusudur. Öyle ki 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre herhangi bir kurum ya da kuruluşta iş yerlerinin ne kadar bir ölçeğe sahip olduğuna bakılmaksızın, yangın önleme, yangından koruma, yangın esnasında tahliye etme ve yangınla mücadele etmek gibi konularda uygun koşulların sağlanması, donanımların oluşturulması ve bu tür konularda eğitim vermek zorunludur. Yine aynı kanuna göre iş yerlerinde yangın önleme ve yangınla mücadele konusunda eğitim almış kişilerin bulundurulması şart kılınmıştır. Buna bir nevi acil durum planı da denilmektedir.
  İş Sağlığı ve Güvenliğine göre yangın eğitimi 2 farklı şekilde verilmektedir. İlk eğitim tam olarak 2 gün boyunca sürmekte ve acil durum ekibine verilmektedir. Acil durum ekibinde çalışan kişiler genellikle destek elemanı olarak bilinirler. İkinci yangın eğitim sistemi ise herhangi bir iş yerinde çalışan kişileri kapsamaktadır. Kişilerin konum ve mevkilerine bakılmaksızın katılım sağlanır. Yangın eğitimi konusunda oluşturulmuş olan 6331 sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı Kanununun 11. maddesini kapsayan bu uygulamalar yapılmadığı takdirde, iş yerlerine sahip işverenlere, her bir yükümlülük için bin yetmiş sekiz Türk Lirası cezai işlem uygulanacaktır. Eğer aykırı işlemler devam ederse, aykırılık süresi boyunca, aynı miktar para her bir ay için ödenmek zorundadır.
  Yangın eğitiminde kişilere genellikle, yangın olayları ve istatistikleri, yanma çeşitleri, yanıcı maddelerin özellikleri, ısı kaynakları, yangın nedenleri, yangını önlemek için alınması gereken tedbirler, yangın yanında yapılması gerekenler, yangın söndürme taktikleri, acil durum ihbarı ve işletmelerin acil durum planlamaları anlatılmaktadır. Bu konulardaki eğitimler kusursuz bir şekilde verildiğinde kişiler daha bilinçli davranacak, ölüm vb. gibi olaylardan sakınılacaktır.
  Finanspara Yönetim

  Forum Kurallarına Uyalım.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yangın Eğitimi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •