PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güniçinde hisse alıp satıyor musunuz?

Günİçiİşlemci
16 07 2014, 11:46
Merhaba,

Gün içinde işlem yapıyor musunuz? Yapıyorsanız al-sat stratejilerinizi neye dayandırarak oluşturuyorsunuz? Bunun için bir platform kullanıyor musunuz, kullanıyorsanız hangisi?

Finanspara
16 07 2014, 11:55
rkese merhabalar,

Twitter’da bu akşam bahsettiğim portföy stratejisi ile karşınızdayım. Uzun vade yatırımı sevenlerin ya da 5 yıl sonra çocuğunun üniversite masraflarını karşılamak için şimdiden küçük birikimler yapmak isteyenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum bu önerinin..

İMKB’yi yakından takip edenler bilirler. Zaman zaman hisse fiyatı yüksek bazı şirketler yüksek oranda bedelsiz sermaye artışı yapacağını açıklarlar. Bu hisselerin fiyatı 1 ay gibi kısa bir sürede 3 katına, 5 katına, 10 katına çıkar. Örnek vermek gerekirse BFREN 25 bin liralardan neredeyse 1 milyon liraya, ASLAN çimento 50 liralardan 700-800 liralara, AFYON çimento en az 4-5 katına çıkmıştı. En son yanlış hatırlamıyorsam BURCE %1200 bedelsiz haberi ile birlikte 35 liradan 250 liraya yükselmişti. Tüm bu hareketlerde ortak nokta bu şirketlerin yüksek sermaye artışı açıklamış olmasıydı. Yüksekten kastımızı %1000 ve üzeri olarak belirleyelim.

aytug
16 07 2014, 11:58
Merhaba,

Gün içinde işlem yapıyor musunuz? Yapıyorsanız al-sat stratejilerinizi neye dayandırarak oluşturuyorsunuz? Bunun için bir platform kullanıyor musunuz, kullanıyorsanız hangisi?

Merhaba,

Platform olarak Finanspara A.Ş. kurulum aşamasında alanında uzman arkadaşlar detaylı bilgilendirme zaten yapıyor.

Günİçiİşlemci
16 07 2014, 13:44
Aslında benim ihtiyacım olan gün içinde hisse senetlerini alıp satmama yardım edecek bir platform. Türkiye'de hiç bir platform gün içi alım-satıma yardımcı al-sat stratejisi içermiyor araştırdığım kadarıyla, öyle değil mi?

Gün içi al-sat yaparak büyük karlar etmek mümkün. Stratejiler yalnız başına yeterli olmayacaktır, iyi bir piyasa görüşü de şart tabi.

Gün içi işlemlerde araştırdığım kadarıyla hissenin hacim profili ve derinlik bilgisi önemli bilgiler veriyor.

Örneğin,

1) Hacim profilinden gün içinde hisse senedi hangi fiyattan kaç lot işlem görmüş bilgisini görebiliyoruz.

Genel olarak bir hisse için piyasada en çok işlemin gerçekleştiği fiyat, alıcı ve satıcıların uzlaştığı ve hissenin gerçek değerini yansıtan fiyat oluyor. Bu fiyata PVP (Peak Volume Price) deniyor. Eğer ki hissenin fiyatı gün içinde bu fiyatın üzerine çıkınca tekrar bu fiyata dönüyorsa, aşağısına inince tekrar bu fiyata çıkıyorsa. Al-sat stratejisi geliştirmek mümkün oluyor.

Fiyat PVP'nin üzerindeyse sat (tekrar PVP'ye dönmesi beklentin oluyor, piyasa PVP'de uzlaştı diyorsun), Fiyat PVP'nin altındaysa al (Tekrar PVP'ye çıkacak beklentin var.)

Hacim profili üzerinde daha karmaşık stratejiler de var. İlgini çekerse tartışabiliriz.

2) Derinlik bilgisinde de ilk 5 en iyi satış ve alış fiyatına kaç lot emir giriliyor onu takip ediyorsun. Buradan da gün içi işlem için strateji geliştirmek mümkün. Tartışabiliriz istersen.

Senin gün içi al-sat ile ilgili görüşlerin nelerdir?

Finanspara
16 07 2014, 15:51
Aslında benim ihtiyacım olan gün içinde hisse senetlerini alıp satmama yardım edecek bir platform. Türkiye'de hiç bir platform gün içi alım-satıma yardımcı al-sat stratejisi içermiyor araştırdığım kadarıyla, öyle değil mi?

Gün içi al-sat yaparak büyük karlar etmek mümkün. Stratejiler yalnız başına yeterli olmayacaktır, iyi bir piyasa görüşü de şart tabi.

Gün içi işlemlerde araştırdığım kadarıyla hissenin hacim profili ve derinlik bilgisi önemli bilgiler veriyor.

Örneğin,

1) Hacim profilinden gün içinde hisse senedi hangi fiyattan kaç lot işlem görmüş bilgisini görebiliyoruz.

Genel olarak bir hisse için piyasada en çok işlemin gerçekleştiği fiyat, alıcı ve satıcıların uzlaştığı ve hissenin gerçek değerini yansıtan fiyat oluyor. Bu fiyata PVP (Peak Volume Price) deniyor. Eğer ki hissenin fiyatı gün içinde bu fiyatın üzerine çıkınca tekrar bu fiyata dönüyorsa, aşağısına inince tekrar bu fiyata çıkıyorsa. Al-sat stratejisi geliştirmek mümkün oluyor.

Fiyat PVP'nin üzerindeyse sat (tekrar PVP'ye dönmesi beklentin oluyor, piyasa PVP'de uzlaştı diyorsun), Fiyat PVP'nin altındaysa al (Tekrar PVP'ye çıkacak beklentin var.)

Hacim profili üzerinde daha karmaşık stratejiler de var. İlgini çekerse tartışabiliriz.

2) Derinlik bilgisinde de ilk 5 en iyi satış ve alış fiyatına kaç lot emir giriliyor onu takip ediyorsun. Buradan da gün içi işlem için strateji geliştirmek mümkün. Tartışabiliriz istersen.

Senin gün içi al-sat ile ilgili görüşlerin nelerdir?

Al sat stratejisi tamamen yorumdur platform olarak finanspara alanında uzman ve yeni bir ekiptir gelişen bir firmadır sürekli takip edebilirsiniz

Günİçiİşlemci
17 07 2014, 09:22
Tabi al-sat stratejisini kendimiz de oluşturabiliriz. Ancak araştırdığım kadarıyla yurt dışında oldukça gelişmiş algoritmalarla çalışan stratejiler var, günlük al-sat için geliştirilmiş olan. Bu stratejileri bizim geliştirmemiz oldukça zor. Dolayısıyla bu stratejilerin olduğu bir platform olsa ve bu stratejilere dayalı gün içinde al-sat sinyali üretse gerçekten süper olur.

Türkiye'de böyle bir platform yok. Ama yakında yayına başlayacak GCX Trader Platformu aslında tam da dediğimi yapıyor diyebiliriz. Bu tarz stratejieleri onların facebook sayfasını takip ederek öğrendim. Yakında yayındalar ve demo hesabımızla stratejileri test etme olanağı da veriyorlar.

Merak edenler için adres: https://www.facebook.com/gcxtrader
Stratejileri için kısa bilgi : GCX TRADER | GC Financial Research (http://www.gcxtrader.com)

Benim oldukça dikkatimi çekti açıkçası.

Finanspara
17 07 2014, 10:12
Tabi al-sat stratejisini kendimiz de oluşturabiliriz. Ancak araştırdığım kadarıyla yurt dışında oldukça gelişmiş algoritmalarla çalışan stratejiler var, günlük al-sat için geliştirilmiş olan. Bu stratejileri bizim geliştirmemiz oldukça zor. Dolayısıyla bu stratejilerin olduğu bir platform olsa ve bu stratejilere dayalı gün içinde al-sat sinyali üretse gerçekten süper olur.

Türkiye'de böyle bir platform yok. Ama yakında yayına başlayacak GCX Trader Platformu aslında tam da dediğimi yapıyor diyebiliriz. Bu tarz stratejieleri onların facebook sayfasını takip ederek öğrendim. Yakında yayındalar ve demo hesabımızla stratejileri test etme olanağı da veriyorlar.

Merak edenler için adres: https://www.facebook.com/gcxtrader
Stratejileri için kısa bilgi : GCX TRADER | GC Financial Research (http://www.gcxtrader.com)

Benim oldukça dikkatimi çekti açıkçası.

bir çok forex firması var ama GCM iddali bir firma şuan ışıkfx ile anlaşmamamız ordanda takip edebilir ve uzman yazarları mevcuttur.

aytug
17 07 2014, 10:30
birazdan ışıkfx uzmanları gelir destek verirler :)

Günİçiİşlemci
17 07 2014, 10:38
Ben hisse senedi piyasasında gün içi al-sattan bahsediyorum yalnız :) FOREX piyasasından değil. Bahsettiğim ve ihtiyacım olan stratejiler borsa için, FX piyasası için değil.
Hisse senedine gün içinde yatırım yapmak isteyen bir yatırımcıyım.

Bunun içinde gelişmiş stratejilere göre bana al-sat sinyali üretecek bir platforma ihtiyacım var.

Şu an mevcutta yok. GCX Trader Platformunun GCX TRADER | GC Financial Research (http://www.gcxtrader.com) adresinden yayına açılmasını bekliyorum.

aytug
17 07 2014, 10:43
pardon o zaman fx sandım ben :)

Finanspara
17 07 2014, 10:48
Türkiyede böyle bir platform şuan olmadı denebilir ama bunu dikkate alarak bir yazılım yapabiliriz

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 09:40
Peki ne gibi stratejiler olabilir içinde. Biraz fikir verebilir misin?

Gün içi al-sat sinyali üretecek stratejileriniz neleri dikkati alır?

Finanspara
18 07 2014, 10:29
Peki ne gibi stratejiler olabilir içinde. Biraz fikir verebilir misin?

Gün içi al-sat sinyali üretecek stratejileriniz neleri dikkati alır?

borsa da heralde en zor veya en kolay para kazanma yolu gunluk oynamaktır.. ben her gun bir hisseye girer çıkarım kar veya zarar... ama bunun ne kadar sağlıklı olduğunu tartmaya basladım .. bir gunde kazandığımı aynı gun aldığım baska hisseden veriyorum veya .. zarar yazdığım kağıttan cıkıp baska kağıda girince karla cıkıyorumm ama bakıyorum gun sonu kazanan aracı kurum oluyo... dun tekst alış 1,26 bugun satış 1,21 ..bugun tskb alış 2,90 satış 3,00 seans sonu dayanmadım 0,93 tumteks aldım... yarın bakalım nolcak...
benim asıl merak ettiğim sizler gunluk alım-satım yaparken hangi kriterlere göre hareket ediyosunuz.. benim kriterlerimi yaziim kısaca;
1- endeks
2- hissenin tekniği
3- birim hareketleri
4- o gunku işlem hacmi
5- önceki gunlerde 5 dklılık 60 dklılık alım satım acılıs kapanıs alım-satım hareketleri..
6- derinlik ,alıcı satıcılar gerci şu an elimde yok..
valla şimdilik bunlar gelio aklıma ... tabii bunların yanında cesaret ve şans olayı da en buyuk etkenler den biri...

eğer sizlerden de gunluk alım satım yapan arkdaslar varsa .. ve bu alım -satımlarını gun içinde kar veya zarar bizlerle paylaşırsa, en azından bazı hisselerin gunluk hareketleri hakkında bi yorum sahibi olabiliriz...

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 11:11
Gün içi işlemelerde iyi para kazanmak da kaybetmek de mümkün katılıyorum Finanspara.

Bence dikkat etmek gereken bir kaç önemli nokta var:

1- Gün içi işlemlerde temel amaç "1 işlem günü içindeki" fiyat hareketlerinden faydalanabilmek. Dolayısıyla önemli olan hisselerin uzun vadedeki yükseliş veya düşüş eğilimi değil, gün içindeki eğilimi olmalı. Örneğin, son bir yılda yükselişte olan bir hisse, gün içinde birçok kez düşüş ve yükseliş sergileyebilir. Zaten gün içi işlemlerin amacı, kısa vadeli bu iniş ve çıkışları kullanarak kar etmektir.

2- Gün içinde bir hisseyi aldık diyelim, o hisseyi hangi fiyattan satacağınızı belirlemelisiniz, bu oldukça önemli, hedef kar koymak yani. Yani hisseyi aldıktan sonra, hedeflediğiniz kar seviyesine ulaştığınızda satıp, karınızı elde etmelisiniz. "Kar Al" emirlerini bunun için kullanılabiliriz.

3- Bir hisseyi almadan önce, en kötü senaryoya da karşı hazırlıklı olunmalı. Bunun için bir fiyat seviyesi belirlemeli ve hisse bu fiyat seviyesine düştüğünde ve belirli bir zarara ulaştığınızda hisseleri satmalısınız. "Zararı Durdur" emirlerini kullanarak, hisse fiyatlarını takip etmeden, belirlediğiniz zarar seviyesine ulaşıldığında, hisseleri otomatik olarak satabilirsiniz. BÖYLECE GÜN İÇİNDE EDİLECEK UÇ ZARARLARDAN KORUNABİLİRİZ.

Benim gibi gün içi işlem yapmaya yeni başlamak isteyenlerdenseniz gerçek hesabınızla işlemlere başlamadan önce, belirli bir süre sanal bir hesapla işlem yapmak mantıklı geliyor bana. Sanal hesapla işlem yapmanız hem kullandığınız işlem platformunu tanımanıza yardımcı olacak, hem de uyguladığınız stratejiyi kayıpsız test etmeniz için imkân sağlayacaktır.

Bunun için yakında yayına başlayacak GCX Trader Platformunu bekliyorum. Demo hesabımızla orada gün içi işlem yapabileceğiz. Platform her hisse senedi için ayrı ayrı al-sat sinyalleri üretiyormuş (CANLI SİNYALLER), bu sinyalleri kullanarak al-sat yapabilir, stratejilerini test edebiliriz.

https://www.facebook.com/gcxtrader sayfasından paylaşımlar oldukça eğitici.

songul
18 07 2014, 11:14
Gün içi işlemelerde iyi para kazanmak da kaybetmek de mümkün katılıyorum Finanspara.

Bence dikkat etmek gereken bir kaç önemli nokta var:

1- Gün içi işlemlerde temel amaç "1 işlem günü içindeki" fiyat hareketlerinden faydalanabilmek. Dolayısıyla önemli olan hisselerin uzun vadedeki yükseliş veya düşüş eğilimi değil, gün içindeki eğilimi olmalı. Örneğin, son bir yılda yükselişte olan bir hisse, gün içinde birçok kez düşüş ve yükseliş sergileyebilir. Zaten gün içi işlemlerin amacı, kısa vadeli bu iniş ve çıkışları kullanarak kar etmektir.

2- Gün içinde bir hisseyi aldık diyelim, o hisseyi hangi fiyattan satacağınızı belirlemelisiniz, bu oldukça önemli, hedef kar koymak yani. Yani hisseyi aldıktan sonra, hedeflediğiniz kar seviyesine ulaştığınızda satıp, karınızı elde etmelisiniz. "Kar Al" emirlerini bunun için kullanılabiliriz.

3- Bir hisseyi almadan önce, en kötü senaryoya da karşı hazırlıklı olunmalı. Bunun için bir fiyat seviyesi belirlemeli ve hisse bu fiyat seviyesine düştüğünde ve belirli bir zarara ulaştığınızda hisseleri satmalısınız. "Zararı Durdur" emirlerini kullanarak, hisse fiyatlarını takip etmeden, belirlediğiniz zarar seviyesine ulaşıldığında, hisseleri otomatik olarak satabilirsiniz. BÖYLECE GÜN İÇİNDE EDİLECEK UÇ ZARARLARDAN KORUNABİLİRİZ.

Benim gibi gün içi işlem yapmaya yeni başlamak isteyenlerdenseniz gerçek hesabınızla işlemlere başlamadan önce, belirli bir süre sanal bir hesapla işlem yapmak mantıklı geliyor bana. Sanal hesapla işlem yapmanız hem kullandığınız işlem platformunu tanımanıza yardımcı olacak, hem de uyguladığınız stratejiyi kayıpsız test etmeniz için imkân sağlayacaktır.

Bunun için yakında yayına başlayacak GCX Trader Platformunu bekliyorum. Demo hesabımızla orada gün içi işlem yapabileceğiz. Platform her hisse senedi için ayrı ayrı al-sat sinyalleri üretiyormuş (CANLI SİNYALLER), bu sinyalleri kullanarak al-sat yapabilir, stratejilerini test edebiliriz.

https://www.facebook.com/gcxtrader sayfasından paylaşımlar oldukça eğitici.

bence siz reklam yapıyor gibime geldi ki öyle ?

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 11:21
:) Yok reklam değil, ilginizi çekmezse hiç girmeyin. Ben Almanya'da ekonometri eğitimi almış bir finanscıyım.

Kantitatif modellere dayalı stratejiler bana daha ilgi çekici ve anlaşılabilir ve somut geliyor. Felix adında bir arkadaşımın tez konusu daily trade yani gün içi işlem konusundaydı. Oradan teorik olarak merak saldım. Ama açıkcası gerçek gün içi işlem yapacak cesaretim yok. Platformları araştırdım. Bana gün içi işlemler açısından yardım edebilecek platform bulamadım. Tek platform ve hali hazırda yayında olmayan GCX Trader'ı buldum.

Ne tavsiye ediyorum ne bir şey. Daha kendim test etmedim nasıl reklam yapiyim :) Denemek bedava, istemeyen etmesin. Daha yayında bile değil ne kadar başarılı bilmiyorum.

Ama Facebook sayfasından eğitim gibi bir sürü paylaşım yapmışlar, platformdan bağımsız olanları da çok. Bilgi kaynağıdır diye yönlendirmek istedim.

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 11:23
başka bir platform, kaynak bilen varsa paylaşsın lütfen. Reklam olarak görmem. :)

Bilgi kaynağıdır, değerlidir.

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 11:27
GÜN İÇİ İŞLEM STRATEJİSİ barındıran, canlı al-sat sinyali üreten platform var mı bildiğiniz? Ne kadar fazla platform olur DEMO hesabımızla deneyip test edebileceğimiz, o kadar iyi olur bizim için.

songul
18 07 2014, 11:52
zaten bunun için ışıkfx uzmanları forumumuza destek veriyorlar danışabilirsiniz :)

Saygılarımla,

songul
18 07 2014, 13:03
artan hisse varm ı

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 13:36
ışıkfx 'in gün içi Hisse Senedi işlemleri için geliştirdiği bir yazılımı var mı? Sadece FX piyasası üzerine değil mi?

keboozgur
18 07 2014, 15:13
Hisse senedi piyasası için yok, FX için mevcut.

Günİçiİşlemci
18 07 2014, 15:26
Teşekkürler. Ben sadece hisse senedi piyasası için günlük işlem yapmak istiyorum, dolasıyla ışıkfx platformu bana yardımcı olamaz.

uzmanhisse
19 07 2014, 10:03
Teşekkürler. Ben sadece hisse senedi piyasası için günlük işlem yapmak istiyorum, dolasıyla ışıkfx platformu bana yardımcı olamaz.

forexle işim çok ooluyor benim şahsen tşk ederim :)