Dünyadan

Fitch’ten Türkiye açıklaması

Fitch’ten Türkiye açıklaması Fitch, gelişen ekonomilerde yer alan özel sektörün döviz borcunun yarattığı risklerin arttığını belirterek bunun beraberinde ise; Türkiye’nin en yüksek borçluluk oranına sahip olduğunu bildirisinde bulundu.Kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Fitch’ten Türkiye’ye ilişkin yeni bir açıklama gelmiş oldu.
Fitch, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde geçen yıldan itibaren bu yana görülen sert değer kayıplarıyla birlikte özel sektörün döviz borçlarının bu ülkeler için yarattığı risklerin yükseldiğini, geçen yıl itibariyle en yüksek borçluluk oranının ise Türkiye’de olduğunu belirtmiş oldu.
Fitch tarafından bugün yayımlanan sekiz gelişmekte olan ülke değerlendirildiği raporda Türkiye’de özel sektörün döviz borcunun gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının 2015 ikinci çeyrek itibariyle yüzde 41 ile en yüksek oranda olduğu belirtildi. Sekiz ülke için orta değerin yüzde 20 seviyesinde, en düşük oran ise yüzde 10 ile Çin’de bulunmakta olduğu bilgisi yer aldı.

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar