Dünyadan

Fitch Türkiye için riskler yükseliyor

fitch_ratings_

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings gelişen ülkelerle birlikte Türkiye’de de bankacılık için zor bir yılın geçeceğin açıkladı. Ancak Fitch Türk bankalarının  bir çoğunun durumu göğüsleyebileceğini, aşağı yönlü not baskısının sınırlı olduğunu açıklamasında bulundu.

Fitch Ratings bugün yayınlamış olduğu raporda, gelişmekte olan piyasa bankacılık sektörlerinin çoğunun 2014 yılında, yavaşlayan ekonomiler, yüksek faizler, yükselen politik belirsizlik gibi faktörler ile son yıllara göre daha etkisiz performans göstereceklerini bildirisi de bulundu.

Fitch Ratings Türk bankalarının, zayıflayan varlık kalitesi,düşen marjlar ve düşük büyüme sebebiyle zorlu bir yılla karşı karşıya kalacakların açıklamasında bulundu. Ancak Türk bankaları için olumlu görüşler de sarfeden Fitch Türk bankalarının çoğunun ortaya çıkan ılımlı stresi gögüsleyebilecek durumda olduklarını ve aşağı yönlü not baskılarının sınırlı kalacağını öngördüklerini de altını çizdi.

TÜRKİYE VE RUSYA İÇİN RİSKLER YÜKSELDİ

Gelişmekte olan piyasa bankacılık sektörleri arasında en büyük aşağı yönlü risklerin Çin ve Hindistan’da olduğunu ifade eden Fitch, Türkiye ve Rusya için de risklerin yükseldiğinin altını çizdi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar