Dünyadan

Fitch ten Türkiye ye uyarı

Fitch ten Türkiye ye uyarı

Kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Fitch’in ülke notu kıdemli direktörü olan Paul Rawkins, gelecek dönem zaman aralığında ise Türkiye’deki siyasi hareketliliğin sürmesini beklenti içinde olduğunu ve hükümetin politikalarında öngörülebilirliğinin düşmesi halinde bu durumun kredi notu üzerinde baskı oluşacağını sözlerine ekledi.

Londra’da düzenlenen konferansta açıklamalarda bulunan Rawkins, Türkiye’nin kredi notunun görece çok yüksek siyasi riski yansıttığını anımsatarak, (Siyasi risk) ne zaman olumsuz bir etki yaratabilir? Eğer politikaların hazırlanması, politikaların öngörülebilirliğini etkiler diyerek, ekonomi ekibi görevden alınırsa, bu tür faktörler bizim için korku yaratır diye belirtti. Türkiye’de siyasi hareketliliğin süreceğini öngördüklerini açıklamasında bulunan Rawkins, iktidar partisinin ekonomik refah vaadini gerçekleştirdiğini ifadesinde bulunarak, Genel seçimlerin erkene alınması söz konusu olabileceğini belirtti. Siyasi hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Şu anda ekonomik refah diğer korkuların önünde diye ekledi.
Rawkins yükselen siyasi hareketliliğin kredi notuna yansımaması için dış finansman konusunda daha güçlü olunması gerektiğini anımsatarak, Eğer yüksek siyasi risk öngörülüyorsa bu durumda, güçlü dış dengelere sahip olunması iyi olur. Türkiye buna sahip değil. Siyasi gürültü yüksek, (güçlü dış dengeler) ilerisinin görülmesine yardımcı olur dedi. Konferans sonrasında yayımlanan bültende ise Rawkins’in Sıkılaşan para politikası makroekonomik dengesizlikler üzerinde etkisini göstermeye başladığımı belirtti, buna rağmen ise Türkiye yükselen siyasi riskin de ağırlaştırdığı zorlu dış koşullarla karşı karşıya ifadesi yer almış durumda.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar