Gündem

Faizlerde gizlice indirim

erdem_basci

Merkez Bankası Başkanı olmakta olan Erdem Başçı, “Gerekirse kademeli olarak bunu yüzde 10’a kadar çekebiliriz” diye belirtirken, gecelik faizlerin 2 puan düşmesini sağlayacak likidite ayarlamasına başladığı ortaya çıkmış durumda. Başçı bir yönden piyasalara sıkı duruş sinyali gösterirken, diğer taraftan verilere göre Erdoğan’ın isteğini hemen yerine getirmiş durumda.

Başbakan Erdoğan geçen Cuma Merkez Bankası’nın olağanüstü toplanıp faizi indirmesini istedi, Merkez Bankası da ilave olarak uyguladığı parasal sıkılaştırmayı Pazartesi’den itibaren düşürerek, likidite ayarlamasıyla gecelik faizlerin 2 puana yakın azalmasını sağladı. Pazartesi Kayseri’de konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Faiz indirimi için Para Politikası Kurulu’nun toplanmasına gerek yok, gerekirse kademeli olarak bunu yüzde 10’a kadar çekebiliriz, burada hareket alanımız var” diye belirtti.

İLERİDE BEKLENTİLER ARASINDA İDİ

Piyasalarda bunun ileri bir zamanlama ile olabileceği düşünülürken bu durum, Merkez Bankası’nın çoktan harekete geçtiği ortaya çıkmış durumda. Başçı bu sözleri söylerken, Merkez Bankası’nın gecelik faizlerin 2 puan düşmesini sağlayacak likidite ayarlamasına başladığı ortaya çıktı. Merkez Bankası piyasanın ihtiyacı olan TL likiditesinin yüzde 90’lık bölümünü, yüzde 10’luk sabit faizle haftalık repo yolu ile veriyordu. Bankalar, ihtiyaçları olan likiditenin bu büyük bölümünü haftalık repo ile aldıktan sonrasında ise geriye kalan miktarı ise gecelik vadede yüzde 11.50-12.00 aralığında yine Merkez Bankası’ndan borçlanıyorlardı. Borsa İstanbul’da kurulu bankalararası repo piyasasında, gecelik faizler de ortalama yüzde 11.70’in altına düşmemekte idi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar