Para piyasası

Faizlerde Deprem

Faizlerde Deprem

 

Faizlerde Deprem
Faizlerde Deprem

 

Merkez Bankası Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankası faiz indirmeli yorumunun ardından ilk kez faiz konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun kur etkisi ile arttığını söyleyen Başçı 2015’te enflasyonun yüzde 5 olacağını belirtti.

Başçı faiz indirimi kararının Para Politikası Kurulu’nda verileceğini belirterek Bence indirimin adım adım yapılması gerekir. Ölçülü adımlar atılabilir, zamanlaması ve hızı çok aşırı önemli. Türkiye’ye güveni sarsmadan adım atılması gerekir dedi.

Kayseri Sanayi Odası’nda bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyon meselesi için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Enflasyonda bir süre daha yükselme görülebileceğini belirten Başçı Ancak alınan tedbirlerin sonucunu vermesini ve özellikle Haziran ayı sonunda düşmeye başlamasını bekliyoruz. Yılsonu için yüzde 5 enflasyonda eminiz. Uzun vadeli faizler de buna bağlı olarak düşecek. TL şu anda mühim ölçüde değer kaybetmiş durumda. Devamının nasıl geleceğini her zaman beraber göreceğiz. diye konuştu.

Yüzde 8 enflasyonun nerdeyse yarısının döviz kuru etkisi olduğunu belirten Başçı Enflasyonda 4 puanlık kısım gelecek yıl olmayacak. Çekirdek enflasyonda kur etkisi daha fazla gerçekleşti dedi.

PARA POLİTİKAMIZ SIKI

Başçı faizler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bundan sonra tekrar normalleşmemiz gerekiyor diyen Başçı Para politikasında şu anda yoğun şekilde sıkıyız. Para politikası normal seviyede olsa uzun vadeli faizlerin bir miktar daha yüksek olmasını bekleniriz. Faizleri bir anda mı indireceksiniz olmadan adım adım mı yapacaksınız? Bence adım adım yapmakta fayda var. Faiz indirimi kararını PPK verir. Ölçülü adımlar atılabilir, zamanlaması ve hızı aşırı önemli. Türkiye’ye güveni sarsmadan adım atılması gerekir dedi.

1994 KRİZİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Başçı faizlerin düşük tutulmasının ortaya çıkaracağı maliyetle ilgili olarak 1994 krizini misal gösterdi. Başçı1994 krizi en iyi göstergesindir. Bu devirde hükümet ısrarla faizleri düşük tutmaya çalıştılar. Bu nedenle faizler yükseldi. Faizleri düşük tutacağım diyerek yüzde 400 nema ödediler. Ne kadar gecikirseniz bedeli artar. Bunu yapmak zorundasınız. Erken toplanmanın faydası var diye konuştu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar