Bankacılık

Faizler düştü bankalar çıldırdı

borsa_yabanci_dusus

17:33 Borsa günü 73871 rakamından yüzde 2,15 primle tamamlamış durumda.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın sabah enflasyon raporundaki sunumunda güvercin yorumları ve faiz düşüşüne yeşil ışık yapması banka hisselerinde sert sebep oldu oldu. Banka endeksindeki yüzde 4,18 artışla borsada günü 74 bin puana yakın olarak tamamlamış durumda.

Büyük çoğunluğu Çinli banka devi ICBC’ye satılan Tekstilbank, dünkü yüzde 8’lik artışının sonrasında bugün yüzde 21,25 primle günü 1,94 liradan sonlandırmış durumda.
17:12 Borsada artış gene hız kazandı

1 Mayıs tatili öncesi son seansında endekste alımlar kapanış öncesi hızlanmış durumda. BIST 100’de prim yüzde 2,5’u aşarken, bankacılık endeksinde primler yüzde 4,7 olarak gerçekleşti.

BIST 100’de işlemler 74185 puandan geçmekte.

17:03 Goldman Sachs: Faiz indirimine gitmek için çok erken

Enflasyon raporu ve ödemeler dengesi açıklamaları sonrasında bir rapor yayınlayan Goldman Sachs, güvercin ifadelerin faizler için yükseltim beklentilerine yönelik riskleri yükselttiğini savundu.

TCMB’nin para politikasında bir gevşemeye gitmesi için erken olduğuna inanmaya devam ettiklerini ifade eden Goldman Sachs, erken bir faiz düşüşünün TL’de zayıflığa yol açacağını belirten, bilanço baskıları yaratacağını ve enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkması riskine yol açacağını önü sürdü.

17:00 Hazine, Mayıs ayında 6 tane ihale gerçekleştirmeyi planladığını altını çizdi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar