• YARIM ALTIN
  8.349,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9438
  % 0,08
 • € EURO
  35,9386
  % 0,02
 • £ POUND
  42,7452
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,5241
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3745
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2218941,538
  % -1,53
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Endekste Düşüş Devam Eder Mi?

Endekste Düşüş Devam Eder Mi?

Borsa İstanbul 100 endeksi (BIST100) dün büyük bir satışla karşı karşıya gelerek bir önceki seansa göre yüzde 4,5 değer kaybetti. Böylelikle dünya borsalarının genelinde meydana gelen satış yönlü eylemlerden Borsa İstanbul’da nasibini almış oldu. Ekonomistlerin açıklamalarına göre özellikle teknoloji şirketlerinin bilançolarının beklentilerin altında kalması sebebiyle teknoloji şirketlerinden başlayan bir satış ile büyük düşüşler gerçekleşti. Şu saat itibariyle Asya ve Avrupa vadelileri negatif seyrederken endeksin bugün nasıl hareket edeceği merak konusu oldu. Aracı kurumlar tarafından hazırlanan günlük değerlendirmeler haberimizde.

Integral Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan Günlük Bülten

Piyasa Beklentimiz
Dün dünya piyasalarında türbülans yaşanırken, ABD S&P endeksi %2.6, DAX %1.8 düşüşle kapandı. Asya borsaları bu sabah ABD borsalarının etkisiyle %1.4-%1.8 arasında kayıplar gösteriyor. Dünkü düşüşlerin ardından ABD future endeksleri %0.30 aşağıyı gösteriyor. Piyasada halen bozulmuş psikolojilerin etkisini görebiliyoruz. Avrupa tarafında aşı tedariki konusundaki anlaşmazlık Avrupa piyasalarını bozarken, orada başlayan satış dalgası BIST endeksi dâhil olmak üzere küresel cepheye yayıldı. ABD borsalarında ise hem bu olumsuz psikolojinin etkisi hem de spekülatif işlemlerin etkisi oldu. Fed dün beklentilere paralel faizlerde değişikliğe gitmedi ve olabildiği kadar güvercin oldu. Ancak, Powell’ın mesajları bile piyasalarda toparlanma getirmedi. Bugün endekste satıcılı bir başlangıç bekliyoruz. Ancak dünkü kadar sert bir gün beklemiyoruz. Gün içerisinde tepki alımları görebiliriz ancak ne kadar güçlü olacak izleyeceğiz. 1500 seviyesinin altına sarkmamız olumsuz. 1430 seviyesindeki 50 günlük ortalama güçlü bir destek olabilir.
BIST 100 Endeksi
Güne yatay başlayan BİST 100 endeksi, özellikle öğleden sonra gelen satışlarla günü sert düşüşle tamamladı. Yüzde 5’e yakın gerileyen endeks 1500 seviyesi altında, 1467 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. 22 günlük ortalamanın altında bulunan endekste zayıflama sinyalleri güçleniyor. Bu seviye altında kalıcı olunması durumunda endekste takip edilecek yakın destek 1465 seviyesi olabilir. Bu seviyenin de altına gerileme halinde görünüm giderek zayıflayabilir ve 50 günlük ortalaması olan 1428 seviyesine doğru satışlar sürebilir. Şimdilik panik yapacak yerlerde değiliz. Bu noktalarda sakin kalmak önemli. BİST 100 endeksinde 1500 ve 1520 seviyelerini direnç olarak takip ediyoruz.
Destekler: 1465 – 1428- 1400
Dirençler: 1500 – 1520 – 1550

Yapı Kredi Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Teknik Bülten

Aşağı baskı devam ediyor…

Piyasada 1,580 hedef direnç noktasının oluşturduğu aşağı baskı devam ederken, seans içi yükseliş denemelerin zayıf kalmasıyla satışların dün etkisini arttığın gözlemliyoruz. Sırasıyla 1,515 ve 1,500 desteklerin kırılmasıyla derinleşen satış baskısı içerisinde, 1,460 seviyesini ilk önemli destek noktası olarak izliyoruz. İlk etapta 1,460 desteğini korumaya çalışacak olan piyasada, bu nokta altındaki seyrin ise 1,450 ve 1,435 desteklerine yönelik geri çekilmenin devamını getirebileceğini göz önünde bulunduruyoruz. Yukarı atakların zayıf kalarak etkisini sürdüren ara düzeltme hareketi içerisinde 1,515 ilk, 1,550 ise ana direnç konumunda. Piyasada ara düzeltme hareketinin tamamlanarak piyasanın yeniden yükseliş potansiyeli oluşturabilmesi için 1,550 direncinin aşılması gerekiyor. Dolayısıyla yeniden yükseliş yönünde pozisyon almak için 1,550 direncinin aşılması gerekiyor. Destekler: 1,460 – 1,450- 1,435 Dirençler: 1,485 – 1,500 – 1,525

Info Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.489 artarak 2.449.839’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 675 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 132 kişi artarak 25.476’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.331.314.
 • Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile %0,00 – 0,25 aralığında sabit bıraktı.
 • Fed, destekleyici politikanın enflasyon bir süre için %2 hedefinin ılımlı şekilde üzerine çıkana kadar devam ettirileceği ifadesini sürdürdü . Fed, eğer hedeflere ulaşmayı geciktirecek riskler gelişir ise politika duruşunu ayarlamaya hazır olduğunu vurguladı .
 • Fed: Ekonomininin izleyeceği patika virüsteki gelişime bağlı .
 • Fed Başkanı Powell: Ekonomik aktivite hala pandemi öncesi seviyelerin altında ve önümüzdeki dönem için belirsizlik hala yüksek .
 • Powell: Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri yakalanana kadar destekleyici para politikasını devam ettireceğiz .
 • Powell: Tam toparlanma için önümüzde uzun bir yol var .
 • Powell: Düşük faiz oranları ve varlık fiyatları arasında bağlantı insanların düşündüğü kadar sıkı değil . Fed biraz sabırlı olacak, küçük ve geçici enflasyon yükselişlerine tepki vermeyecek.
 • Powell: Enflasyonun bir süre için %2 hedefinin üzerinde seyretmesini istiyoruz, ancak bu konu için belirlediğimiz bir formül yok, tartışmaya devam ediyoruz . Eğer bir ihtiyaç ortaya çıktığını görürsek, yüksek enflasyon ile başa çıkacak araçlarımız var, ancak ihtiyaç olmasını beklemiyorum.
 • Powell: Yüksek enflasyon olasılığından daha çok ABD ekonomisinde tam bir toparlanmanın gerisinde kalmaktan endişe ediyorum .
 • Powell: Eğer acil şartlar ortaya çıkar ise, acil kredi araçlarımız kullanılmaya hazır olmaya devam edecek .
 • Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki yeni coronavirüs yardım paketine Kongre’de destek oluşturma çabaları ile Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in bizzat ilgilendiklerini söyledi .
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in Kurucusu Elon Musk ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan-Musk görüşmesinde, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındı.
 • ABD Başkanı Biden, Suudi Arabistan ve BAE’ye silah satışını geçici olarak dondurdu .
 • ABD’nin Dışişleri Baknanı Antony Blinken, Rusya’da muhalif lider Navalny’nin tutuklanması konusunda çok endişeli olduklarını ve karşılık olarak adım atmayı değerlendirdiklerini söyledi .
 • Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere kaynaklı Kovid-19 mutasyonu 70 ülkede, Güney Afrika varyantı 31 ülkede görüldü .
 • Getir kurucusu Nazım Salur, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Getir’in Londra’da faaliyete geçtiğini duyurdu . Ne Olacak?
 • TCMB Başkanı Naci Ağbal, yılın ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla bugün basın bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.
 • Almanya’da öncü TÜFE verisi, ABD’de ise Öncü GSYH ve İşsizlik Başvuruları açıklanacak.
 • İtalya’da Başbakan Guiseppe Conte’nin istifasını sunmasını ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, siyasi krizin aşılması ve yeni bir hükümetin kurulması için siyasi partilerin liderleri ile görüşmeye bugün başlayacak.
 • Borsa İstanbul’un bu sabah negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz. BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. Küresel piyasalara baktığımızda Ocak ayının sonuna gelirken risk iştahının düşmeye başladığını görüyoruz. Ocak ayı içerisinde ABD tarafında mali teşvik paketinin Kongre’ye gelmesinin yanında ileriki aylara sarkabileceği beklentisi artarken piyasalar üzerinde baskı oluşmaya başlamış durumda. Bunun yanında Covid-19 vaka sayılarının dünya genelinde yayılıyor olmasının yanında ülkelerin aşı yarışına girmesiyle tedarik konusunda sıkıntıların olması piyasalar üzerinde baskıların artmasında etkili olmaya başladı, ABD 10 yıllık tahvillere baktığımızda ise faizlerin %1,02’lere gerilemesi yatırımcıların güvenli liman arayışlarının hızlandığı dikkat çekerken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu ay 1,18’lere kadar çıkmıştı. Dün akşamki FED toplantısına bakarsak Aralık ayı toplantısından çok farklı bir eylem planının çıkmadığı görülürken faiz oralarında değişiklik yapılmayarak %0 – 0,25 bandında kaldığı görülüyor. Yurtiçine baktığımızda ise dün Borsa İstanbul küresel piyasalardaki satış baskısına dayanamayarak BİST100 endeksi iki haftadır hareket ettiği 1.520 – 1.580 bandını aşağı kırarak 1.485 puana kadar geriledi. Gün içerisinde Dolar/TL’nin 7,40 direncinin üzerine çıkamadığı görülürken piyasalarda bugün TCMB’nin enflasyon raporu takip edilecek. Piyasalar TCMB’nin 2021 kur politikasını merak ederken parasal gevşemenin devam edip etmeyeceği konusunda ipuçları almaya çalışacak. VİOP 30 Endeks kontratında negatif açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Çarşamba günü 1.589 – 1.650 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.595 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 13.987 artarak 516.925 adet kontrat olarak gerçekleşti. VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.650 seviyesinden aşağı yönde uzaklaşıyor olmamız kısa vadede düşüş eğilimini arttırırken, özellikle 1.640’ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.750 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.575 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.610 ve 1.621 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.585 ve 1.576 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 • AGYO & KRTEK – VBTS kapsamında şirket paylarına 11 Şubat’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST – 30 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.
 • AYCES & INVEO – VBTS kapsamında şirket paylarına 11 Şubat’a kadar tek fiyat işlem yöntemi getirildi.
 • AFYON – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 450 milyon TL’den 800 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
 • AGHOL – Saha Kurumsal tarafından Şirketin Uzun vadeli (Ulusal) kredi derecelendirme notunun (TR) AAA, Kısa vadeli (Ulusal) kredi derecelendirme notunun (TR) A1+ olarak derecelendirildiği, görünümünün olarak teyit edildiği açıklandı.
 • ARCLK – Şirketin yurtdışında satın alma fırsatlarına bakmaya ettiği ve hızla büyüyen ülkeler ile Amerika kıtasının hedefte olduğu medyada yer aldı.
 • AGYO – Şirket Portföyünde bulunan varlıklar için Net Kurumsal Gayrimenkul’den, 2021 yılı içerisinde portföye alınabilecek varlıklar için de Net Kurumsal Gayrimenkul ile Vakıf Gayrimenkul Değerleme’den değerleme hizmeti alınmasına karar verildiği açıklandı.
 • BAYRK – Şirketin yeni makine yatırımlarının teslimatından kalan %40’lık kısmının Şirkete ulaştığı, yatırımı planlanan ve siparişi verilen makinelerin tamamının teslim alındığı açıklandı.
 • CRDFA – 200 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
 • CIMSA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 350 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
 • DESA – Bodrum Midtown AVM’ye 1 adet Desa mağazası açıldığı açıklandı.
 • DIRIT – Şirketin HALKB’den aldığı kredinin taksit ödemesinin yapılamadığı ve gecikmeye girdiği açıklandı.
 • ERSU – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 180 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında Ticaret Bakanlığına başvuru yapıldı.
 • ESCOM – Robotistan Elektronik’in %5 pay karşılığında 1,1 milyon TL yatırım sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
 • EPLAS & MZHLD – Ortak borcundan şirketin sorumlu tutulması kapsamında 12 milyon dolarlık davada yeni duruşma tarihinin 31 Mart olduğu açıklandı.
 • GUBRF – Şirket ile Petrol-İş Sendikası arasın Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerine başlandığı açıklandı.
 • ISBIR – Şirketin bağlı ortaklığı İşbir Sentetik Dokuma’nın halka arzı kapsamında aracı kurum ile Halka Arz Aracılık Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
 • ISKPL – Şirket payları bugünden itibaren Borsa’da işlem görmeye başlayacak.
 • ISGYO – Şirketin İstanbul Çekmeköy’de geliştirilecek 16 adet villa projesine ait inşaat işlerinin yapılan ihale sonucunda Ant Yapı firmasına yaptırılmasına karar verildiği açıklandı.
 • KRGYO – 2021 yılı için Şirket portföyünde yer alan gayrimenkullere ilişkin değerleme hizmetinin Reel Gayrimenkul Değerleme’den, portföye yıl içerisinde alınabilecek ve değerleme gerektirecek diğer varlıklara ilişkin değerleme hizmetinin ise Reel Gayrimenkul Değerleme veya Terra Gayrimenkul Değerleme’den alınmasına karar verildiği açıklandı.
 • METUR &VAKFN – Borsa tarafından şirket paylarına 27 Nisan’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı, brüt takas tedbiri, piyasa emri ile piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.
 • NTHOL & MERIT – Coronavirüs salgını nedeniyle KKTC’nin Gime ilçesinde 10 Şubat’a, Lefkoşa ilçesinde ise Şubat’a kadar tüm faaliyet ve işyerlerinin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiği açıklandı.
 • NUHCM – Şirket merkez adresinin değiştirilmesine karar verildiği açıklandı.
 • OZKGY – 2021 yılı için Şirket portföyünde yer alan her bir varlık için değerleme hizmetinin Atak Gayrimenkul Değerleme’den alınmasına, Şirket portföyüne 2021 yılı içerisinde alınabilecek ve değerleme gerektirecek varlıklar için ise değerleme hizmetinin Atak Gayrimenkul Değerleme ve Lotus Gayrimenkul Değerleme’den alınmasına karar verildiği açıklandı.
 • PAGYO – 2021 yılı Gayrimenkul Değerleme Şirketi olarak TSKB Gayrimenkul Değerleme‘nin seçilmesine karar verildiği açıklandı.
 • PAMEL – YİP’te işlem gören şirket paylarının Alt Pazar’da işlem görebilmesi için Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
 • TKNSA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
 • VERUS – Şirketin %40,75 oranındaki iştiraki Aldem Çelik ‘in sermayesinin 14,2 milyon geçmiş yıl karından karşılanmak üzere 10,8 milyon TL bedelsiz artışla 25 milyon TL’ye yükseltilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı. •
 • ARSAN – Şerife Ercantürk tarafından 709.586 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,59’a geriledi.
 • MRGYO – Şirket sermayesinin %10’una karşılık gelen borsada işlem görmeyen nitelikte olan 31.544.907 adet payın Borsa’da işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu’nun onayı için SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
 • PKENT – Nurullah Ercan tarafından 1.349 – 1.450 TL fiyat aralığından 1.015 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %91,02’ye geriledi.
 • SANKO – o Sanko Holding tarafından 11,00 – 11,44 TL fiyat aralığından 583.711 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %88,04’e geriledi. o Sanko Tekstil tarafından 11,00 – 11,26 TL fiyat aralığından 222.500 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %87,83’ye geriledi.
 • SEKFK – Şeker Yatırım tarafından 6,50 – 6,64 TL fiyat aralığından 528.985 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %5,41’e geriledi.
 • UTPYA – Ahmet Topaloğlu tarafından 50.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,16’ya yükseldi. İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Vakıf Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Strateji Bülteni

Güne yatay başlangıç yapan BIST-100 endeksi günün geri kalanında yurtdışındaki sert satışlara paralel olarak geriledi ve günü %4.5 kayıpla 1,467 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 31.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 4 hisse değer kazandı, 96 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.42 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda dünkü satışların ardından hafif negatif seyir sürüyor.
Küresel piyasalar açısından dün bir çok gelişmenin aynı anda yaşandığı ve bu gelişmelerin bir süredir beklenen kar satışı ihtimaline zemin hazırladığı düşünülebilir. Avrupa tarafında gün içinde satışların sertleştiğini ardından ABD seansında da başka sebeplerle satışların devam ettiğini gözlemledik. İlk olarak AB ile aşı geliştiricisi AstraZeneca arasında anlaşma sağlanamaması ile aşı dağıtımının ötelenebileceği beklentisi piyasalarda baskı yaratırken, ECB üyesi Knot’un faiz indirimi sinyali vermesi risk algısını daha da bozdu. ABD tarafında ise bilançolar ve FED kararı takip edildi. FED toplantısı beklentilere paralel gerçekleşmesi ile gölgede kalırken, Apple, Facebook ve Tesla bilançoları fiyatlamalar üzerinde etki yarattı. Ancak ABD’de son birkaç gündür izlenen en önemli konu, Gamestop hissesinin sosyal medyada speküle edilerek fiyatının 2 katından fazla yükselmesi oldu. Özellikle bazı serbest fon ve yatırım kuruluşlarının bu hissede açık pozisyonda kalmaları, diğer hisse pozisyonlarını azaltmalarına ve endeksler üzerinde baskı oluşmasına sebep oldu. Genel olarak dünkü tüm gelişmelere bakıldığında etkinin geçici olabileceğini düşünsek de endekslerin seviyeleri ve katalizör eksikliği zayıflığı sürdürebilir. Ancak BIST-100 için hali hazırda daralan yükseliş potansiyelinin gerilemelerde arttığını ve orta-uzun vade için alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.
BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak görünüm zayıf, dolar bazında 195, TL bazında ise 1,453 ana destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. Kısa vadede 1,475 seviyesinden itibaren endekste aşırı satım bölgeye girildiğini ve tepki ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Ancak 1,500 aşılmadıkça dalgalanma sürebilir, bu nedenle temkinli olmayı öneriyoruz.

Önemli Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.