Para piyasası

Dolar düştü borsa patladı

borsa_yabanci_dusus

Yurt dışında değeri düşen dolar, yerli piyasalarda da lira karşısında değeri düşerek 2,10’nun altını görmüş durumda ve son 3 haftanın en azına gerilemiş durumda. Liranın değer kazanmasında son dönemde gelişen piyasalara sermaye girişlerinin hız kazanması da etkili olmuş durumda.

Türk lirası Merkez Bankası’nın faiz yükseltiği 27 Ocak’tan bu yana dolar karşısında yüzde 10’a yakın değer kazandı ve gelişen ülke dövizleri arasında en iyi performans gösterdi. Merkez Bankası kurun 2,39’a artmasından sonra olağan üstü toplanarak politika faizini yüzde 7,75’ten, haftalık repo oranı olarak belirlediği yüzde 10’a artmış durumda. Faizin yükselmesinden  sonra dolar kurunda sert düşüş yaşanmış durumda.

LİRA DEĞERLENDİ, BORSA PATLAMIŞ DURUMDA

Gelişen ülkelerden yaşanan sermaye kaçışı tersine dönünce liraya dayalı varlıklar da olumlu etkilenmiş durumda. Merkez Bankası verilerine göre 14 Şubat -25 Nisan haftası arası hisse senetlerine yurt dışından 146 milyon dolarlık giriş olmuş durumda. BIST Endeksi o dönemden bu yana yüzde 21 artarak, en iyi performans gösteren gelişen ülke borsası olmuş durumda.

Çarşamba günü Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesiyle birlikte banka hisseleri öncülüğünde BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 3,82 artarak 75 bin puanı aşmış durumda. Bir haftada 4000 puan yükselen endeks, kapanışı 75159 puandan yaptı ve 5 ayın zirvesini gördü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

  1. Artık endeksin dolar yükseldi düştü diye bir derdi bugün itibariyle bitti! 1 aydır borsada çektiğimizi dolar yatırımcısı çekecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar