Dünyadan

Dolar 2,10 a yükseldi

dolar_kuru

Dolar kurundaki artışta son dönemde lirada yaşanan hızlı değer kazancı sonrasında gelen satışlar ve dünkü gösterilerin 3 ay kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi gerilimi yükselebileceği ihtimali sebep oldu.

Tacirler Yatırım Koordinatörü Erkin Şahinöz kurda hedefin 2,14 -2,15 bandı olduğunu belirterek 2,05’in altının beklememek lazım diye sözlerine ekledi. ABD borsalarında da seyrin tersine çevrildiğini belirten Şahinöz, yurt dışındaki yatırımcının da yaşanan siyasi gelişmeleri takip ettiğini söyleyerek, değişen yatırımcı algısına işaret etmiş durumda. Kapanışa doğru satışın hızlanmasını beklediğini ve önümüzdeki dönemde kurun 2,08 – 2,14/2,15 bandında hareket etmesini beklediğini de eklemiş durumda.

Dolar kuru için 3 strateji hedefi

Lira son dönemde değer kazanmış, Çarşamba günü 2,0618’e kadar düşmüştü. Nisan ayı sonunda kur 2,15’den işlem görmüş durumda.

Uzmanlar, dolar kuru üzerinde Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar yaşanacak siyasi gelişmelerin ve Merkez Bankası’ndan gelebilecek faiz indiriminin etkili olmasını beklentiler arasında.

ABD’li yatırım bankası olan Morgan Stanley bugün yaptığı açıklamalarda gelecek hafta yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısında faiz düşüşü kararı beklemediklerini, borç verme faizinde ise ölçülü bir indirim olabileceğini ekledi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Irak’ta yaşanan kargaşanın ticaret hacminde bozulmaya neden olabileceği endişeleri yurtiçi piyasalarda baskı oluşturuyor. Dolar/TL 2,10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar