Gündem

Dış ticaret açığındaki azalış

 

Dış ticaret açığındaki azalış

 

Türkiye İstatistik Kurumu olarak bilinen (TÜİK) mart ayı dış ticaret analizlerine göre dış ticaret açığı kapanırken, bunun beraberinde ise bunun en büyük nedeni olarak altın ihracatı olarak belirtildi. Kurumlar dış ticaret açığında daralmanın devam etmesini beklentiler içinde yer almakta.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre şunlar analiz edilmiş durumda; ihracat 2014 yılı Mart ayında, 2013 yılının aynı ayına göre %12,4 yükselerek 14.748 milyon dolar, ithalat %3 değer kaybederek 19 943 milyon dolar olarak rakamından gerçekleşmiş durumda.

Dış ticaret açığı %30,1 düşüş yaşadı

Mart ayında dış ticaret açığı %30,1 düşüş yaşayarak 7 437 milyon dolardan 5 195 milyon dolara azaldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2013 Mart ayında %63,8 iken, 2014 Mart ayında %73,9’a yükseliş yaşamış oldu.

HSBC yolladığı raporunda ise şunlar belirtildi “Beklentilerin belirgin altında kalan diş ticaret açığı rakamlarında altın ihracatının etkili olmuş görünüyor. Bu trendin önümüzdeki aylarda devam edip etmeyeceği dış ticaret açığındaki normalizasyonun hızı açısından önemli olacağını hatırlatırken, dış ticaret açığının 2014’te 80- 85 milyar seviyelerine gerileyeceğini tahmin ediyoruz,” diye açıklamasında bulundular.

Şekerbank’ta sıkı para politikasıyla birlikte dış ticaret açığında düzelmenin sürebileceği uyarısında bulundu. ” Dolayısıyla, altın ticaretinin belirgin katkısı yanında gerek ekonominin yavaşlaması gerekse uygulanmakta olan ekonomik politikaların iç ve dış talep dengelenmesi yönünde bulunması sayesinde bu yıl dış ticaret açığının 88,5 milyar USD, cari açığın 48 milyar USD düzeyinde (GSYH’nin %6’sı) gerçekleşmesi beklentimizi koruyoruz.” diye açıklama yapıldı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar