Dünyadan

Dev bankaya büyük ceza gelebilir

Dev bankaya büyük ceza gelebilir.

 

Dev bankaya büyük ceza gelebilir. ABD, İran yaptırımlarını demesi ile suçladığı BNP’den soruşturmadan vazgeçmek için 10 milyar dolar istediğini belirtiyor.

 

ABD’de yayımlanmış olan Wall Street Journal gazetesi, Fransız bankası BNP Paribas BNPP.PA hakkında İran’a yaptırımları deldiği şüphesiyle soruşturma yürütmekte olan ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturmayı sonlandırmak için bankanın ceza olarak 10 milyar dolar ödemesini istediğini belirtti. Wall Street Journal’da dün yayımlanan haberin sonrasında BNP Paribas hisseleri bugün yüzde 5 değeri düşerken, haberde tarafların 10 milyar doların altında bir tutar üzerinde anlaşabilecekleri belirtildi bu durumda.

EN AĞIR CEZALARDAN BİRİ OLABİLİR

Üzerinde uzlaşılan tutar 10 milyar doların altında olsa bile şu ana kadar bir bankaya verilen en ağır para cezalarından biri olacak olarak görülüyor. Tutar, BNP’nin bilançosunda hukuki maliyetler için ayırdığı karşılıkların da üzerinde yer alıyor.

BNP bilançosunda dava ve hukuki cezalar için yaklaşık 2.7 milyar euro (3.7 milyar dolar) karşılık ayırdı. Reuters’a bu ay bilgi veren kaynaklar, ABD’li yetkililerin BNP Paribas’dan 5 milyar doların üzerinde ödeme istediklerini açıklamıştı. BNP Paribas ve ABD Adalet Bakanlığı konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındı. Haberde tarafların birkaç haftadan önce anlaşmasının beklenmediği ifade edilmiş durumda.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar