Yaşam

Depresyondan Nasıl Kurtulunur?

Depresyondan Nasıl Kurtulunur?

 

Depresyondan Nasıl Kurtulunur? Yaşamımızda zaman zaman depresif belirtiler yaşayabiliriz. Bu durum hayatımızı büyük oranda etkiler. Başarılarımızı, insan ilişkilerimizi, özgüvenimizi, mutluluğumuzu, iş hayatımızı, yeteneklerimizi ve daha birçok konuda olumsuz etkiler yaratabilir. Ancak depresyon, geçici bir dönemdir. Depresyondaki bir kişi sürekli olarak o ruh halinde yaşamaya devam etmez. Bu dönemlerde depresyona ne iyi gelir, depresyonun belirtileri nelerdir, gibi depresyondan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Öncelikle sakin ve soğukkanlı olun.

Az önce de belirttiğimiz gibi depresyon belirtileri geçicidir ve kişiliğinizin değiştiği ya da farklı biri olmaya başladığınız anlamını taşımaz. Depresyondayken yaşamış olduğunuz potansiyel kaybı sizin yetersiz olduğunuz anlamını da taşımaz. Hasta olduğunuzda sesinizin kötü çıkması ve şarkı söyleyememeniz gibi depresyon da geçici bir hastalıktır, iyileşme aşamasında çeşitli dalgalanma durumları da hissedebilirsiniz.

Ara ara depresyon şiddetinde artış, duygulardaki sık değişimler, gerçek dışı düşünceler bu aşamalarda rastlanabilir. Tüm bunların ise iyileşme evresinin parçaları olduğunu anımsayın ve artık eski ben olacağım, benliğime dönüyorum gibi pozitif düşüncelere yer verin. Olumsuz düşünürseniz depresyon aşamasının süresini de uzatabilmeniz mümkün olabilmektedir.

  • Çevrenizdekilerle daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
  • Başka insanların duygu ve düşüncelerine verdiğiniz önemi öncelikle kendi duygu ve düşüncelerinize vermeye başlayın.
  • Depresyonda birey eskiden yapmakta olduğu şeyleri yapmaktan zevk almaz, bu depresyonun bir parçasıdır. Eğer siz de hiçbir şey yapmamaya devam ederseniz bu depresyon parçalarını beslersiniz ve büyümesine yardımcı olursunuz. O halde zevk almasanız da yapmaya çalışın.
  • Geçmişten kopun. Geçmişteki yanlışlarınızı tecrübe kazanmış olarak görün ve geçmişinizden sıyrılın.
  • Pozitif açıdan bakın. Olumsuz duygu ve düşüncelerinizi sadece yeri ve zamanı geldiğinde gerekli dozu aşmadan belirtin ve geçin. Pozitif açıdan yaklaşmak aydınlığa ulaştıracaktır. Olumsuz düşünceler birikerek büyür ve sizi altında ezeceği bir duruma sokabilir bu yüzden olumlu düşünceleri besleyip büyütün ve o da sizi yüceltiyor olsun.
  • Depresyonun iyileşme evresinde zaman zaman belirtilerde artış, duygularda yükselişler yaşanabilir. Bu durumlar dalgalanmalardır ve depresyonun olmazsa olmazlarıdır. Soğukkanlılıkla doğal karşılayın.
  • Ailenizle vakit geçirmeniz bu noktada çok önemlidir. Evde birlikte geçireceğiniz vakit ve dışarıda da birlikte geçireceğiniz vakitler ayırın, bu sizi kısa sürede iyileştirecektir.
Depresyondan Nasıl Kurtulunur?

Depresyondan Nasıl Kurtulunur? Yaşamımızda zaman zaman depresif belirtiler yaşayabiliriz. Bu durum hayatımızı büyük oranda etkiler. Başarılarımızı, insan ilişkilerimizi, özgüvenimizi, mutluluğumuzu, iş hayatımızı, yeteneklerimizi ve daha birçok konuda olumsuz etkiler yaratabilir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar