Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir?

D-8 Nedir?

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir? Developing Eight anlamı ise D-8 sekiz ülkeden oluşan uluslararası bir kuruluş olarak adlandırılmaktadır. D-8 gelişmekte olan 8 ülkeleri ifade eder. D-8 ülkeleri arasında Türkiye de bulunmaktadır. D-8 nedir, D-8 ülkeleri hakkında merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

Uluslararası bir kuruluş olan D-8 (gelişmekte olan sekiz ülke) 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul’da yapılan İstanbul Deklarasyonu ile kurulmuştur. Bu birliğin kurucusu olarak bilinen Necmettin Erbakan’dır ve D-8 ülkeleri aynı zamanda İslam İşbirliği Örgütü’nün de üyeleridir. D-8 bayrağı altı yıldız bulunmakta ve bu yıldızlar birliğin ilkelerini sembolize etmektedir. D-8 ilkeleri nelerdir bakalım;

1- Savaş değil barış

2- Çatışma değil diyalog

3- Çifte standart değil adalet

4- Üstünlük değil eşitlik

5- Sömürü değil adil düzen

6- Baskı ve tahakküm değil, insan hakları, özgürlük ve demokrasi

şeklinde olarak sıralama yapılabilir.

D-8 Ülkeleri Çalışma Alanları

D-8 ülkelerinin çalışma alanları şöyledir. İnsani yaşam değerlerini kendisine ilke edinmiş olan gelişmekte olan 8 ke Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Türkiye olarak yer alır. D-8 ülkeleri sektörel bazda iş birliği içinde faaliyetlerini yürütmektedirler. Bu kapsamda Bangladeş kırsal kalkınma, Endonezya insan kaynakları ve yoksullukla mücadele, İran bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca Malezya finans, bankacılık ve özelleştirme, Mısır ticaret, Nijerya enerji, Pakistan balıkçılık ve tarım, Türkiye ise sanayi, sağlık ve çevre alanındaki çalışmaları organize etmektedir. D-8 ülkelerinden en gelişmiş ekonomiye sahip olanı, başka bir deyişle sanayileşmiş olanı Türkiye’dir.

D-8’in Amacı Nedir?

D-8 amacı nelerdir? D-8 oluşumu belirli bir coğrafi alanı, geniş bir nüfusu, ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları bulunan bu 8 ülke arasındaki ticari ilişkiyi geliştirme amacı gütmektedir. Ticari ilişkilerde yeni fırsatlar yaratmak, uluslararası alanda karar verme sürecine katılımı artırmak, hayat şartlarını iyileştirmek, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki yerini güçlendirmek kuruluşun amaçlarındandır. D-8 topluluğu bölgesel değil, küresel bir kuruluş olup yeni ülkelerin katılımına açıktır.

D-8 örgütü oluştuğu dönemde ülkelerin tek başında milli geliri 872 dolar iken günümüzde bin 500 dolar civarlarındadır. İhracat rakamları 269 milyar dolardan 600 milyar dolara yükselmiştir. İthalat rakamları ise 235 dolardan 500 milyar dolar civarlarına yükselmiştir.

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir?

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir?

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir?

D-8 Nedir? D-8 Ülkeleri Hangileridir? Developing Eight yani D-8 sekiz ülkeden oluşan uluslararası bir kuruluştur. D-8 gelişmekte olan 8 ülkeyi ifade etmektedir.

User Rating: 4.77 ( 3 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar