Gündem

Cari açık giderek artıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre cari açık Şubat’ta 3.2 milyar dolar ile beklentinin üzerinde gelmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre cari açık Şubat’ta 3.2 milyar dolar ile  tahminleri olan 3 milyar doların üzerinde gerçekleşmiş durumda.

49dolar

Türkiye’nin ocak ayında cari işlemler açığı 3 milyar 191 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığı ise 62 milyar 246 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TCMB tarafından bugün açıklanan şubat ayı cari işlemler açıkları ise, bir önceki yılın şubat ayına göre 1 milyar 901 milyon dolar düşerek 3 milyar 191 milyon dolara düşmüş durumda. Yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığı 62 milyar 246 milyon dolar oldu.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın ilk iki ayına göre 2 milyar 779 milyon dolar azalarak 8 milyar 121 milyon dolara azalış gösterdi. Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 2 milyar 536 milyon dolar değer kaybederek 8 milyar 822 milyon dolara değer kaybetmesi ve net hizmet gelirlerinin 447 milyon dolar artarak 1 milyar 770 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın ilk iki aylık döneminde 727 milyon dolar net altın ithalatı gerçekleşmişken, bu yılın aynı döneminde 413 milyon dolar net altın ihracatı olarak gerçekleşmiş durumda.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. Her şeyin bir bedeli var.Cari açık daralmasının ise ekonomik yavaşlama ve çift haneli işsizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar