Para piyasası

Borsa İstanbul’da eksiler yükseliyor

 

 

Borsa İstanbul’da eksiler yükseliyor

 

BİST-100 endeksi Avrupa piyasalarındaki değer kaybında etkisi ile güne yüzde olarak 0.45 eksi ile 85.445 puandan devam etmekte olduğu gözlendi.

Cuma günü sabah saatlerinde satış eğiliminde olan Borsa İstanbul öğleden sonra toparlanma çabaları ile haftayı hafif yükselişle beraberinde tamamlamıştı. Yeni güne yüzde olarak 0.30 düşüşle 85.573 puandan başlamakta olan BİST-100 endeksinde petrol fiyatlarındaki düşüş ve dolar/TL kurundaki yükseliş etkili olmuş oldu.
Borsa İstanbul açılışta gördüğü 85.851 rakamından gevşedikten sonra Avrupa piyasalarında eksilerin yükselmesi ile satışlara devam ediyor. Saat 11.45 itibari ile yüzde 0.45 eksi 85.445 puandan işlem görmekte artık.
Bugün Almanya’da açıklanacak IFO iş güven endeksi verisi takip edilecektir.ABD bilanço dönemi açıklanmaya devam ederken Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu ile beraberinde Alphabet’in bilançosunun beklentilerin altında kalması telekomünikasyon şirketleri hisselerine olumsuz yansımış oldu. ABD borsaları cuma gününü yatay kapattı. ABD’de bugün yeni konut satışları ve Dallas Fed imalat endeksi verileri takip edilecektir.
Çarşamba akşamı faiz kararını açıklayacak olan Fed’in faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, geçen ay tutanaklardan çıkardığı “risklerin dengesi”ne yönelik ifadeyi tekrar toplantı açıklamasına ekleyip eklemeyeceği izlenecek. Perşembe günü Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kararı açıklanacak. BoJ’un ECB’ye benzer şekilde, belirli şartları sağlayan bankalara negatif faizli kredi olanağı sağlaması ve/veya ilave önlemler alması (hisse senedi ETF’leri alımlarını artırması) beklentisi piyasalarda hâkim olurken, bu durum Dolar/Japon Yeni paritesinin yukarı yönlü hareket etmesini sağlamakta olduğu bilgisi yer aldı.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar