Ekonomi Haberleri

Birçok şirket para cezası ödeyecek

turk-lirasi3-

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) değiştirilen bir tek kelime 350 bin şirketin Maliye’den ceza almasına yol açaçak.

Yeni TTK’da kar dağıtımına ilişkin 519’uncu madde tekrardan yazılırken Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonrasında ise, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu kanuni yedek akçeye eklenir diye belirtildi.

Önceki TTK’da bu cümlede geçmekte olan ‘ödendikten’ kelimesi ‘ayrıldıktan’ şeklinde idi. Yeni TTK’da kelime ‘ödendikten’ diye yazılınca Maliye uzmanları bunu karın en az yüzde 5’inin dağıtılmasının zorunlu olduğu şeklinde yorumunda bulundu. Kar dağıtımı gerçekleştirildiğinde stopaj (vergi kesitisi) yapılması da zorunlu olduğu için şirketlerin stopaj ödemesi gerektiği sonucuna erişildi. Kanunu Maliye gibi yorumlamayan şirketler ise tabii ki ne kar dağıttı ne de stopaj ödemesi yapmış durumda. Şimdi Maliye şirketlere ‘neden kar dağatımı yapıp stopaj ödemedin’ sonuç ceza kesmeye başladı. Şirketler böylece kar dağıtımı yapmasa da hem stopajını hem de bir katı cezasını Maliye’ye ödemekle karşı karşıya kalmış durumda. Bazı şirketler ise daha da zor duruma düştü. Örneğin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kar dağıtımına iyi gözle bakmadığı bankalar ile yönetimdeki zorluklar sebebiyle teknik olarak kar dağıtamayan Turkcell’deki durum merak konusu oldu.

350 BİN ŞİRKET ENDİŞE ALTINDA

2013’te kaç şirketin kar ettiği bilinmezlik koruyor. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı’ının istatistiklerine göre şu andaki faal şirket sayısı 667 bin olarak belirlendi. Bu şirketler TTK’ya tabi olan kurumlar vergisi mükellefi. Ancak tabii bunların kaçının kar ettiği şimdilik bilinmezlikte. Diğer yandan borsa İstanbul’da 386 şirket kâr-zarar durumlarını açıkladı. 386 şirketin 251’i yılı kârlı, 135’inin zarar ederek kapatmış durumdalar. Yani şirketlerin yüzde 65’i kar etmiş. Bu istatistiği tüm şirketlere uygularsak kar eden şirket sayısını 433 bin olarak buluyoruz. Kar payını dağıtan ve geçmiş yıl zararları sebebiyle dağıtacak karı bulunmayan şirketleri çıkarsak kar eden ve kar payı dağıtmayan 350 bin civarında şirkete ceza yazılabileceği ortaya çıkmaktalar.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar