Bankacılık

Bankalar yatırımcısına kazandırıyor

analiz

Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan banka hisseleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bankaların TL olarak tutmuş olduğu zorunlu olan karşılıklara faiz verilebileceği  açıklamalarından bulduğu yardımla yatırımcısına bir ayda yaklaşık yüzde 25 kazandırmış durumda.

Mart ayında ise, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimin sonrasında siyasi belirsizliğin yok olacağına yönelik iyimserlikle artış trendine giren banka hisselerinden hesaplanan bankacılık endeksi, 25 Mart’ta açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde ise TCMB’nin TL olarak tutulan zorunlu karşılıklara faiz verebileceği yönündeki görüşle artışını daha da hızlandırdı.

Şubat aylarını 106.746 rakamdan bitiren bankacılık endeksi, mart ayında yüzde 19,3 seviyesinde değeri artarken, nisan ayının ilk günündeki yükselişle de da kazançlarını yüzde 25’e genişletti. Son bir ayın performanslarına incelendiğinde ise Borsa İstanbul’da, hesaplanan sektör endeksleri arasında açık ara en iyi performansı gösteren bankacılık endeksi, böylece 2013 yılı mayıs ayından başlayarak şubat ayına kadar devam eden azalış trendinden güçlü bir çıkış yapmış oldu.

2013 yılı mayıs ayında tarihinin en yüksek seviyesi olan 200.307 puanı gören bankacılık endeksi, şubat ayında gördüğü en düşük 103.477 puana kadar devam eden azalış trendinde yatırımcısına yüzde 48 zarar ettirmiş durumda idi.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar