Gündem

Bankalar faiz indirimine geçti

turk_lirasi_tl

Bankaların çoğunluğu mevduat faizlerinde dün itibarıyla 0.5 puan indirime gittiği belirtildi.

TÜKETİCİYE HENÜZ YANSIMACAK BU DURUM

Son zamanlarda küresel risk iştahındaki artış ve gelişmekte olan ülkelere para girişinin hızlanmasından sonra Türkiye’nin de nasibini aldığını belirmekte olan bankacılar, zaten son bir haftadır mevduat faizlerinde 0.25 puanlık bir azalış gözlemlendiğini, Merkez’in kararının sonrasında da faizlerin yüzde 11.5-11.25 bandından yüzde 11-11.25 bandına çekildiğini aktardılar. Faiz indiriminin kredilere yansımasının ise bir haftayı bulması beklentiler arasında. Bankaların bir hafta sonra kısa vadeli kredilerde 0.5 puan indirime gideceği belirtilmekte. İndirimin kısa vadeli KOBİ ve ticari kredilerde olacağını belirten bankacılar, tüketici kredilerinde faiz indirimi için henüz erken olduğunu ifade ediyorlar.

0.5 PUANLIK SÜRPRİZ FAİZ DÜŞÜŞÜ

Merkez Bankası, mayıs ayı Para Politikası Kurulu olan (PPK) toplantısında sürpriz bir karara imza atarak politika faizi olarak kullandığı bir hafta vadeli repo faizinde bir yıl aradan sonra ise ilk defa indirime gitti. Politika faizi yüzde 10’dan yüzde 9.50’ye düşürülürken, diğer faiz oranlarında bir değişiklik yapılmamış durumda. Merkez’den yapılan açıklamada ise, faiz indirimine sebep olarak son dönemde azalan belirsizlikler ve risk primi göstergelerindeki iyileşme neticesinde tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşmelerinin olması gösterilmiş durumda.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İNDİRİM İSTEDİĞİNİ BELİRTİŞTİ

Merkez Bankası, nisan sonundaki rakam Enflasyon Raporu açıklaması sırasında Başkan Erdem Başçı indirimin sinyalini verilmişti. Aynı açıklamalarda faiz indiriminin bir kez yapılıp etkilerinin izleneceği belirtilmişti. Dünkü açıklamada ise önümüzdeki aylara yönelik bir değerlendirme yapılmadı. Başbakan Tayyip Erdoğan 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, PPK’nın tekrardan olağanüstü toplanıp faizleri düşürmesi gerektiğini belirtmişti. Bu açıklamaların ardından nisan ayı başında Kayseri’de konuşan Başçı ise zamanlaması PPK tarafından belirlenmek üzere faiz indirimi yapabileceklerini ancak büyük montanlı indirim beklenmemesi gerektiğini açıklamasında bulunmuştu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar