Bankacılık

Bankalar çeyiz hesabı için harekete geçti

Bankalar çeyiz hesabı için harekete geçti

 

 

Ziraat Bankası ve İş Bankası, hükümetin yuva kurmaya hazırlanmakta olan gençlere destek vermek amacıyla devreye aldığı çeyiz hesabı için harekete geçmiş oldu.

 
Hükümetin yuva kurmaya hazırlanan gençlere destek sağlamak amacıyla devreye aldığı çeyiz hesabı için başvuralar dün başlarken, bankalar da uygulamaya destek olmak için harekete geçmiş oldu. Ziraat Bankası ve İş Bankası, bu konuda ilk uygulamayı hayata geçiren kurumlar oldu ve birçok bankada hazırlık aşamasında. Çeyiz hesabıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine yüzde oranı ile 20’ye varan oranda ve 5 bin TL’ye kadar devlet katkısı sağlanacak. Bu hesaptan Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanlar yararlanabilecek. 18 yaşından küçükler için develileri hesap açtırabilecek. Sadece bir adet çeyiz hesabı olacak. Ortak hesaplar bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak.

 
DÜZENLİ ÖDEME ŞART
Ziraat Bankası internet sitesinde yaptığı duyuruda yer alan bilgide ise, “18 Nisan 2016 tarihinden itibaren bir Çeyiz Hesabı açtırın. En az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum yüzde 20’si kadar devlet katkısı hesabınıza eklensin” çağrısında bulundu. İş Bankası’ndan yapılan açıklamada ise İş Bankası Çeyiz Hesabı’nın, evlilik ile birlikte doğacak masraflara önceden hazırlanarak evlilik döneminde rahat etmek için bugünden birikim yapma esasına dayandığı belirtilmiş oldu.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar